24 października DKF „Generał Motyl”

Muzeum AK zaprasza w czwartek 24 października 2019 r. o godzinie 12.00  na krakowską premierę filmu „Generał Motyl” w reżyserii Małgorzaty Bramy. Film opowiada historię życia Zbigniewa Ścibór-Rylskiego. Realizacja filmu przebiegła w rekordowo krótkim czasie – trzech miesięcy, a premiera odbyła się 3 sierpnia 2019 r. – w pierwszą rocznicę śmierci Generała. W spotkaniu weźmie udział reżyserka filmu Małgorzata Brama, której twórczość skupiona jest wokół filmowego przedstawienia żołnierzy Armii Krajowej.

„Motyl” był żołnierzem SGO „Polesie” walczącym pod rozkazami generała Kleeberga, żołnierzem Związku Walki Zbrojnej, Armii Krajowej walczącym w 27 Wołyńskiej Dywizji AK i w Powstaniu Warszawskim. W latach 2004 – 2014 był sekretarzem Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari. Był również członkiem założycielem, a w latach 1989-1994 i 1997-2018 prezesem Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawskich. Został też Honorowym Obywatelem Warszawy.

We wniosku awansowym na stopień kapitana z dnia 18 sierpnia 1944 roku jego przełożony napisał: „Bierze udział w walce od pierwszego dnia. Wykazał duże zdolności dowódcze, dużą samodzielność i inicjatywę. Twardy w obronie, bystry i szybki w natarciu. Ma duży autorytet u podwładnych.”

Zapraszamy na pokaz fabularyzowanego filmu dokumentalnego opowiadającego o gen. Zbigniewie Ścibor-Rylskim ps. „Motyl”.

Film oparto m.in. na autentycznej relacji ostatniego żyjącego żołnierza Batalionu „Czata 49”, podkomendnego „Motyla”, żołnierzy ze Zgrupowania „Radosław”, innych oddziałów powstańczych i wojskowych oraz jego znajomych i przyjaciół. Zbigniew Ścibor-Rylski został odznaczony dwukrotnie Virtuti Militari, dwukrotnie Krzyżem Walecznych, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

(opis filmu ze strony Dom Spotkań z Historią)

Udział w projekcji filmowej jest bezpłatny, uczestnicy spotkania zobowiązani są do zakupu biletu specjalnego w cenie 2 zł, upoważniającego do wstępu na ekspozycję Muzeum.