W nocy z 21 na 22 maja oddziały 27. Wołyńskiej DP AK w trzech kolumnach przedostały się pod osłoną ciemności z okrążenia w Lasach Szackich na Polesiu. Sukces osiągnięto za cenę kilkunastu zabitych. Nie doszło jednak do ponownego spotkania wszystkich polskich oddziałów, ponieważ nad ranem dowódca dywizji odebrał od KG AK rozkaz zezwalający na przejście całością sił za Bug. Rozkaz natychmiast przekazano do obu zgrupowań, ale otrzymał go tylko sztab zgrupowania "Gromada", dopiero po kilku dniach po wyjściu z saku. W rezultacie w ciągu kilku dni siły wołyńskiej dywizji zostały rozproszone na dużym terenie od linii Bugu po Prypeć.