fbpx
Kolejna przygoda na Lubogoszczy

Kolejna przygoda na Lubogoszczy


W upalny choć wrześniowy weekend 9-11 września, kolejny już raz spotkaliśmy się w gościnnym ośrodku na Lubogoszczy, aby uczestniczyć w dorocznym Złazie Stowarzyszenia Szarych Szeregów.

Ponad 100 osób: harcerek i harcerzy, uczniów zaprzyjaźnionych szkół i KSOS-u wraz z wychowawcami oraz stałych bywalców Złazu spotkało się, aby poznać kolejne wydarzenia z historii Polski oraz aby się dobrze bawić i poznawać nowych przyjaciół.

W tym roku po raz pierwszy w Złazie uczestniczyła reprezentacja Gimnazjum nr 7 z Krakowa wraz z nauczycielem historii.

Tematyka Złazu dotyczyła tym razem dziejów licznych konspiracyjnych niepodległościowych drużyn i zastępów harcerskich działających w Polsce w latach 1945-51, a w szczególności drużyny Stalowych Polaków oraz działającej w kilku miejscowościach Polskiej Straży Przedniej.

Jak zwykle wiedza historyczna była przekazywana młodzieży w sposób przystępny, w formie ciekawej gry terenowej, zakończonej bitwą na balony. Uczestnicy gry mogli poznawać realia życia w komunistycznej Polsce. Między innymi dowiedzieli się jak w tamtych czasach zdobywało się towary reglamentowane np. kiełbasę.

Grę brawurowo przygotowali harcerze i harcerki z 5 KDW Orkan i 5 KDW Virga.

Podczas Złazu odbyły się także dwa ogniska harcerskie. Pierwsze, którego celem była integracja uczestników Złazu, przygotowali harcerze z Przemyskiej Drużyny Harcerskiej im. Edwarda Heila.

Drugie ognisko przygotowała komenda Złazu. Ognisko było nastrojowe, wzruszające a jego przesłanie miało wzbudzić refleksję na temat aktualności wartości wyznawanych przez konspiracyjnych harcerzy. Podczas ogniska zostały wykorzystane fragmenty przemówień Papieża Franciszka wygłaszanych podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Gawędę wygłosił komendant Oddziału Krakowskiego Stowarzyszenia Szarych Szeregów kpt. hm. Władysław Zawiślak.

Komendantem całego Złazu był pwd. Tomasz Rompalski. W historyczną tematykę wprowadziła uczestników pani Maria Konieczna z krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, która także przygotowała, we współpracy z nieocenioną graficzką panią Olgą Bardan ciekawą, przenośną miniwystawę. Nad sprawami kwatermistrzowskimi czuwała jak zwykle pani Agnieszka Grochal z Krakowskiego Szkolnego Ośrodka Sportowego im. Szarych Szeregów.

Jak co roku w Złazie uczestniczyli uczniowie szkół im. Szarych Szeregów: Szkoły Podstawowej nr 48 w Krakowie i Szkoły Podstawowej w Sieciechowicach.

Ponadto w Złazie licznie uczestniczyli instruktorzy, instruktorki, harcerze i harcerki ze Szczepu Huragan 28.

Tegoroczny Złaz był wyjątkowo udany względu na dużą liczbę uczestników a także wyśmienitą, letnią pogodę, która pozwoliła nam w pełni podziwiać piękno Beskidu Wyspowego.

Tekst: Monika Domagała
Zdjęcia: Thomas Schwarz