I Harce Historyczne w Muzeum AK

1 marca w Muzeum Armii Krajowej im. Gen. Emila Fieldorfa „Nila” odbyły się I Harce Historyczne. Spotkanie zostało zorganizowane wspólnie z 19. Szczepem Krakowskich Drużyn Lotniczych im. Żwirki i Wigury. Honorowym gościem był kpt. Władysław Zawiślak, harcmistrz Szarych Szeregów i żołnierz II konspiracji.
Zebranych Kombatantów i harcerzy powitał Tadeusz Żaba, zastępca Dyrektora Muzeum AK. Uroczystość rozpoczęła się od zwiedzenia wystawy czasowej „In the air, on the air”, o której mówił kurator wystawy – Robert Springwald. Po zwiedzeniu ekspozycji młodzież udała się na wieczornicę do sali konferencyjnej, gdzie miało miejsce spotkanie z druhem harcmistrzem Zawiślakiem.
W trakcie drugiej części I Harców Historycznych w Muzeum AK wiele mówiono o Żołnierzach Wyklętych. 1 marca od ubiegłego roku jest zgodnie z uchwałą Sejmu RP świętem państwowym poświęconym pamięci skazanym na zapomnienie w latach PRL-u, żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.
W przyszłości planowana jest kontynuacja organizacji Harców Historycznych. Miejmy nadzieję, że spotkania te na stałe zagoszczą w patriotycznym kalendarzu Krakowa.

Tekst Artur Jachna, fot. Marcin Bieńkowicz