77. rocznica powstania Szarych Szeregów

W słoneczną i ciepłą niedzielę 25 września 2016 r. spotkaliśmy się na uroczystościach dotyczących 77. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego oraz Szarych Szeregów.

Po mszy św. odprawionej w harcerskim kościele św. Idziego przez ojca Dominika Orczykowskiego OFMCap. udaliśmy się do Muzeum Armii Krajowej. W uroczystym apelu i kominku harcerskim na dziedzińcu Muzeum wzięli udział weterani, członkowie Stowarzyszenia Szarych Szeregów, młodzież harcerska i szkolna wraz z instruktorami i nauczycielami.

Na apelu zostały wręczone kolejne młodzieżowe odznaki &bdquoWięź pokoleń&rdquo, które młodzież zdobywała między innymi uczestnicząc w Złazie Szarych Szeregów na Lubogoszczy.

W trakcie kominka prowadzonego przez phm. Pawła Lisowskiego uczestnicy uroczystości zostali podzieleni na trzy grupy metodyczne Szarych Szeregów: Zawiszaków, Bojowe Szkoły i Grupy Szturmowe. W ramach tych zespołów otrzymali do wykonania różne zadania, zaszyfrowane i ukryte na terenie Muzeum. Wykonanie zadań, w formie minigry, przybliżyło młodzieży działalność Szarych Szeregów. Szczególnie zapamiętana zostanie spontaniczna inscenizacja Akcji pod Arsenałem, przedstawiona przez Grupy Szturmowe.

Podczas kominka śpiewaliśmy wspólnie harcerskie piosenki oraz uczestniczyliśmy w zabawach prowadzonych przez phm. Aleksandrę Gaweł.

Nasz komendant hm. Władysław Zawiślak jak zwykle skierował do nas słowa mądrej gawędy. Po zakończeniu kominka wszyscy uczestnicy zostali poczęstowani pyszną domową szarlotką przyniesioną przez panią Monikę Jędrzejek – pracownika Muzeum Armii Krajowej.

Tekst: Monika Domagała
Zdjęcia: hm Aleksander Rychlik