75. rocznica Akcji Specjalnej Koppe<br>RELACJA

75. rocznica Akcji Specjalnej Koppe
RELACJA

Uroczystości poświęcone żołnierzom batalionu „Parasol” oraz Okręgu Kraków AK zorganizował krakowski oddział IPN-u, Prezydent Miasta Krakowa oraz Stowarzyszenie Szarych Szeregów Oddział w Krakowie.

Dnia 06 lipca 2019 roku członkowie Zarządu Oddziału Kraków naszego Stowarzyszenia wzięli udział w uroczystościach upamiętniających Akcję Specjalną Koppe. 11 lipca 1944 roku żołnierze batalionu „Parasol” AK  na ul. Powiśle wykonywali wyrok śmierci na niemieckim zbrodniarzu,gen. Wilhelmie Koppe. Esesman uszedł z życiem a podczas odskoku kilku akowców poległo, odniosło rany lub dostało się w ręce Niemców.

Po Mszy Św. w kościele O.O.Kapucynów odprawionej przez o. Jerzego Pająka i hm o. Dominika Orczykowskiego HR, zebrani przemaszerowali na ulicę Powiśle gdzie znajduje się pomnik Czynu Zbrojnego Polski Walczącej i tablica poświęcona akcji „Parasola”. W uroczystości uczestniczyły m.in. poczty sztandarowe Stowarzyszenia Szarych Szeregów z Warszawy i Krakowa, Jednostki Wojskowej NIL i Jednostki Wojskowej Komandosów w Lubilińcu, Małopolskiej Chorągwi Harcerzy ZHR i Krakowskiej Chorągwi ZHP oraz Niezależnego Związku Harcerstwa, „Czerwone Maki” ze Skawiny. Obecni byli także m.in. poseł Józef Lassota, przedstawiciele wojewody małopolskiego Joanna Florkiewicz-Kamieniarczyk i Marcin Tatara, sekretarz miasta Krakowa Antoni Fryczek i wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa Sławomir Pietrzyk, przedstawiciele organizacji kombatanckich, patriotycznych i niepodległościowych m.in. ze środowiska Światowego Związku Żołnierzy AK.

Apel Poległych odczytał druh Filip Karcz z 5 KDW „Orkan” Małopolskiej Chorągwi Harcerzy ZHR. Następnie delegacje złożyły kwiaty przed Pomnikiem Czynu Zbrojnego Polski Walczącej oraz pod pobliską tablicą poświęconą Akcji Specjalnej Koppe. Uroczystościom towarzyszyła wystawa o cichociemnych oraz pokaz eksponatów ze zbiorów Muzeum Spadochroniarstwa i Wojsk Specjalnych w Wiśle. Na zakończenie przewodniczący oddziału krakowskiego Stowarzyszenia, dh hm Zbigniew Wilk HR udzielił krótkiej wypowiedzi do relacji z tej uroczystości w Kronice Krakowskiej TVP 3 Kraków.

Tekst: Zbigniew Wilk

Foto: Archiwum IPN Kraków