74. rocznica Akcji Specjalnej „Koppe”

W imieniu organizatorów zapraszamy Państwa na krakowskie obchody 74. rocznicy Akcji Specjalnej „Koppe”, które odbędą się w najbliższą sobotę 7 lipca 2018 r. przy pomniku na ul. Powiśle.

***

11 lipca 2018 r. przy pomniku Czynu Zbrojnego Polski Walczącej oraz pod tablicą przy ul. Powiśle upamiętniono 74. rocznicę Akcji „Koppe”. Wydarzenie zostało przeprowadzone w Krakowie przez żołnierzy z harcerskiego batalionu „Parasol”, przy wsparciu Kedywu Okręgu Kraków AK SBP „SKAŁA”. Celem była likwidacja niemieckiego dygnitarza gen. Wilhelma Koppe.

Pod pomnikiem zostało wygłoszone uroczyste przemówienie. Prezydent Miasta Krakowa przyznał odznaczenie Honoris gratia Zofii Sokołowskiej ps. „Dzidzia”, ostatniej żyjącej uczestniczce Akcji „Koppe”. Odczytany został również apel poległych, a także odmówiono modlitwę za zmarłych oraz złożono kwiaty.

W uroczystościach upamiętniających 74. rocznicę Akcji „Koppe” uczestniczyła i kwiaty złożyła delegacja Muzeum Armii Krajowej.

Tekst i foto: Małgorzata Koszarek