75. rocznica Akcji Specjalnej Koppe<br>ZAPROSZENIE

75. rocznica Akcji Specjalnej Koppe
ZAPROSZENIE

Prezydent Krakowa, Oddział IPN w Krakowie i Stowarzyszenie Szarych Szeregów Oddział w Krakowie zapraszają na uroczystości w 75. rocznicę Akcji Specjalnej Koppe w dniu 06.07.2019r.

Program uroczystości

• 12.30 – msza święta za dusze poległych i zmarłych żołnierzy batalionu „Parasol” i Kedywu Okręgu Kraków AK, kościół kapucynów, ul. Loretańska 11
  • 13.30 – przemarsz na miejsce Akcji Specjalnej Koppe, trasa: ul. Kapucyńska, ul. Straszewskiego, pl. Na Groblach, ul. Powiśle
  • 14.00 – uroczystości na ul. Powiśle 2-3, wystąpienia, Apel Poległych, modlitwa, złożenie kwiatów pod pomnikiem i tablicą upamiętniającą Akcję Specjalną Koppe

Uroczystościom będzie towarzyszyć wystawa o cichociemnych oraz pokaz eksponatów ze zbiorów Muzeum Spadochroniarstwa i Wojsk Specjalnych w Wiśle

Akcja Specjalna Koppe

Władze Polskiego Państwa Podziemnego wydały wyrok śmierci na gen. Wilhelma Koppego, wyższego dowódcę SS i policji w Generalnym Gubernatorstwie, odpowiedzialnego za zbrodnie popełniane na Polakach. Dowództwo Kedywu powierzyło wykonanie zadania oddziałowi „Parasol”, dowódcą akcji został Stanisław Leopold „Rafał”, a na miejsce zamachu wybrano róg ul. Powiśle i pl. Kossaka w Krakowie.

Próbę wykonania wyroku podjęto 11 lipca 1944 r., ale auto Koppego zdołało wyminąć blokadę i Niemiec uszedł z życiem. Podczas odskoku kilku akowców poległo, odniosło rany lub dostało się w ręce Niemców, którzy zamordowali ich w więzieniu Montelupich.

Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do udziału!