W poniedziałek 14 kwietnia 2025 r. w Makocicach koło Proszowic odbyła się uroczystość z okazji 81. rocznicy operacji "Weller 11", czyli zrzutu cichociemnych na pola Makocic i Szczytnik w kwietniu 1944 r.
Pod remizą makocickiej Ochotniczej Straży Pożarnej zebrali się przedstawiciele władz samorządowych powiatu, miasta i gminy Proszowice oraz Skalbmierza, delegacje Muzeum Armii Krajowej i Instytutu Pamięci Narodowej, uczniowie Szkoły Podstawowej w Szczytnikach i klasy mundurowej z Zespołu Szkół w Proszowicach z pocztami sztandarowymi, przedstawiciele OSP i Koła Gospodyń Wiejskich. Obecni byli także mieszkańcy Makocic oraz członkowie rodzin partyzantów, którzy w kwietniu 1944 r. odbierali zrzut.
Gości powitał burmistrz Proszowic Grzegorz Cichy. Na maszt wciągnięto biało-czerwoną flagę, odśpiewano hymn. Krótkie przemówienie wygłosił dyrektor Muzeum Armii Krajowej dr Jarosław Szarek. Nawiązał do obchodzonych w tych dniach rocznic: chrztu Polski, koronacji Bolesław Chrobrego i zbrodni katyńskiej. Zaznaczył, jak ważną sprawą jest dla narodu pamięć historyczna i patriotyczne wychowanie młodzieży. Podziękował obecnym na uroczystości uczniom, a także miejscowej społeczności za podtrzymywanie pamięci o wydarzeniach z kwietnia 1944 r.
Okoliczności zrzutu, a następnie późniejszej tragicznej śmierci trzech z czterech zrzuconych pod Makocicami cichociemnych, przybliżył wicedyrektor krakowskiego oddziału IPN dr Michał Wenklar. Podkreślił, że cichociemni decydowali się na bardzo ciężką służbę, wybierając skok do kraju zamiast regularnej walki w szeregach WP na Zachodzie.
Uroczystość zakończyła się złożeniem przez delegacje kwiatów pod tablicą na remizie OSP upamiętniającą Operację "Weller 11". W imieniu Muzeum AK wiązankę złożyli dyrektor Jarosław Szarek i kierownik Działu Przechowywania Zbiorów Marek Bik. Odsłonięta w 2024 r. roku tablica powstała m.in. z inicjatywy Muzeum Armii Krajowej.
Tekst i fot.: Paweł Stachnik















