
9 maja 2025 r. w wieku prawie 99 lat zmarł ppłk Ryszard Łada-Brodowski ps. "Bodzanta", żołnierz Armii Krajowej, więzień polityczny okresu stalinowskiego, honorowy prezes Okręgu Małopolska Światowego Związku Żołnierzy AK, wieloletni członek Rady Muzeum Armii Krajowej.
Ryszard Łada-Brodowski urodził się 3 sierpnia 1925 r. w Lublinie. Od 1942 r. był żołnierzem Okręgu Radomsko-Kieleckiego "Jodła" (obwód Kielce). Wchodził w skład plutonu podobwodu "Kret". W lipcu 1944 r. został odkomenderowany w stopniu starszego strzelca do 7. kompanii III batalionu 4. Pułku Piechoty Legionów AK.
Podczas Akcji "Burza" szedł z korpusem Okręgu na pomoc walczącej Warszawie. Po rezygnacji z marszu do stolicy skierowano go na placówkę terenową. Ujawnił się w grudniu 1945 r. w Komisji Likwidacyjnej AK Okręgu Kielce.
Szybko został zatrzymany przez komunistyczny aparat represji i osadzony w więzieniu w Kielcach. Oskarżono go o przynależność do AK i konspiracyjnej organizacji "Nie", w której był wywiadowcą. Wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Kielcach został skazany na trzy lata więzienia w zawieszeniu na dwa lata. W 1947 r. WSR w Kielcach umorzył sprawę na podstawie amnestii.
Po wojnie ukończył studia prawnicze i przez wiele lat pracował jako sędzia, a następnie adwokat w Krakowie.
Ryszard Łada-Brodowski był wieloletnim członkiem Zarządu Głównego i prezesem, a następnie honorowym prezesem Okręgu Małopolska Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Przewodniczył Małopolskiej Radzie Kombatantów i zasiadał w Komitecie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy IPN. Przez cztery kadencje należał do Rady naszego Muzeum.
Został odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Armii Krajowej i Krzyżem Partyzanckim.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek 16 maja 2025 r. O godz. 11.40 w kaplicy cmentarza Rakowickiego w Krakowie rozpocznie się msza żałobna, po której nastąpi odprowadzenie Zmarłego do grobu rodzinnego.
Tekst: Paweł Stachnik
Fot.: Janusz Ślęzak/IPN