Zapraszamy od 10 do 17 z wyjątkiem poniedziałków

Muzeum AK na zjeździe sybiraków

Muzeum AK na zjeździe sybiraków

W środę 4 czerwca 2025 r. delegacja Muzeum AK udała się do Lublina, gdzie wzięła udział w Konferencji edukacyjno-metodycznej dla nauczycieli i dyrektorów szkół. Wydarzenie odbyło się w ramach XIV Krajowego Zjazdu Dyrektorów Szkół i Placówek oraz Prezesów Stowarzyszeń noszących imiona Zesłańców Sybiru.

W siedzibie Oddziału IPN w Lublinie spotkali się nauczyciele i dyrektorzy szkół z różnych miejsc Polski, by poznać sposoby przekazywania wiedzy o losach Polaków zsyłanych przez dekady na syberyjską katorgę.

Podczas spotkania przedstawiciele lubelskiego IPN opowiedzieli o przygotowanej przez nich mobilnej grze miejskiej "Przeszliśmy - Niepokonani", prezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków Kordian Borejko opowiedział o trudnych kontaktach Związku z władzami państwowymi, prezes Stowarzyszenia Środowisko Borowiczan-Sybiraków Leszek Czarnecki przybliżył dzieje akowców więzionych w sowieckim obozie w Borowiczach, a pracownicy Muzeum Pamięci Sybiru przedstawili działania edukacyjne dla dzieci i młodzieży realizowane w ich placówce.

Własne wystąpienie miała także delegacja Muzeum AK. Pracownicy Działu Informacji i Komunikacji opowiedzieli słuchaczom o historii placówki, jej tradycjach i zbiorach. Przedstawili najcenniejsze eksponaty i pokreślili, że patron Muzeum, gen. Emil Fieldorf "Nil", również był sybirakiem.

W sposób szczególny zaprezentowali przygotowywaną właśnie wystawę "Riazańczycy. AK w łagrach". Opowiedzieli o jej tematyce, pochodzeniu zbiorów oraz historii akowców przetrzymywanych w obozie w Riazaniu. Zaprosili też na wernisaż wszystkich obecnych. Wystąpienie wzbudziło zainteresowanie, a wiele osób wyraziło chęć nawiązania współpracy z MAK i zobaczenia wystawy. Publiczność otrzymała katalogi Muzeum, ulotki o wystawie "Riazańczycy" oraz zaproszenia na wernisaż.

Konferencja była częścią XIV Krajowego Zjazdu Dyrektorów Szkół i Placówek oraz Prezesów Stowarzyszeń noszących imiona Zesłańców Sybiru, który od 4 do 6 czerwca trwał w Lublinie.

Tekst i fot.: Paweł Stachnik

Zdjęcia


fotografii: 9, na stronach: 1
    Zmień ustawienia cookies