
W poniedziałek 8 lipca, w 80. rocznicę rozpoczęcia Operacji "Ostra Brama", w Krakowie upamiętniono jej uczestników spoczywających na miejscowych cmentarzach.
Delegacje Muzeum Armii Krajowej, Instytutu Pamięci Narodowej, Chorągwi Krakowskiej ZHP oraz Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Małopolska odwiedziły groby akowców-uczestników walk o Wilno w lipcu 1944 r.
Na cmentarzu Rakowickim zapalono znicze i złożono kwiaty na nagrobku spoczywającego w Alei Zasłużonych gen. Tadeusza Bieńkowicza ps. "Rączy", żołnierza 77. Pułku Piechoty AK, uczestnika akcji odbicia więźniów w Lidzie, kawalera Orderu Virtuti Militari.
Na cmentarzu Grębałowskim delegacje odwiedziły grób ppor. Jerzego Jensza ps. "Krepdeszyn", który podczas Operacji "Ostra Brama" 13 lipca 1944 r. zawiesił biało-czerwoną flagę na Górze Zamkowej w Wilnie.
Następnie znicze złożono na nagrobku kpt. Czesława Łotarewicza ps. "Sokół", konspiratora, uczestnika wielu walk 77. Pułku Piechoty z Niemcami i Sowietami, aresztowanego przez NKWD i skazanego na 10 lat łagrów.
W ostatniej kolejności odwiedzono grób Wiktora Waskiela ps. "Mars", żołnierza 77. Pułku Piechoty AK, uczestnika walk przeciwko partyzantce sowieckiej, potem więźnia sowieckich łagrów.
Na grobach bohaterów Operacji "Ostra Brama" zapalono znicze i odmówiono modlitwę za zmarłych.
W obchodach wzięli udział: dyrektor Muzeum AK Jarosław Szarek, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Oddziału IPN w Krakowie Maciej Korkuć, zastępca komendanta Chorągwi Krakowskiej ZHP hm. Anna Nowak, prezes Małopolskiego Okręgu Światowego Związku Żołnierzy AK Grzegorz Surdy i Małgorzata Koszarek z Muzeum AK.
Uczestnikiem walk AK w Operacji "Ostra Brama" był także Klemens Pieculewicz ps. "Klim". Walczył o Wilno w II Brygadzie Wileńskiej AK. Dostał się do niewoli sowieckiej i został wywieziony do Workuty. Po powrocie do Polski aresztowany i skazany na więzienie przez władzę ludową. Spoczywa na cmentarzu Podgórskim.
Tekst: Paweł Stachnik
Fot.: Paweł Stachnik, Arkadiusz Bąk