
W niedzielę 29 września 2024 roku w Muzeum AK w ramach 2. Festiwalu Kultury Wrażliwej odbyły się aktywizujące zajęcia edukacyjne, w trakcie których uczestnicy zwiedzili muzealne ekspozycje oraz wzięli udział w warsztatach, które przybliżały historię polskiej konspiracji w czasie II wojny światowej. Wszystkie aktywności prowadzone były w języku prostym. W ramach wydarzenia odbyła się także audiodeskrypcja na żywo.
Podczas tegorocznej edycji w sposób szczególny przybliżona została historia polskich twórców literackich, którzy zaangażowali się w działalność konspiracyjną. Uczestnicy przemierzając kolejne części wystawy odkrywali historię Polski w czasie II wojny światowej, w tym m.in. dzieje Polskiego Państwa Podziemnego i jego sił zbrojnych SZP-ZWZ-AK. Dowiedzieli się także jakie warunki panowały pod okupacyjnym jarzmem. W podziemiach Muzeum zgłębiali natomiast wiedzę na temat różnych form działalności polskiej konspiracji. Uczestnikom zaprezentowane zostały również takie sposoby stawiania oporu, które nie wymagały użycia broni.
Następnie uczestnicy odwiedzili wystawę czasową pn. "Poeci podziemia. Słowo i czyn". W trackie zwiedzania tej części ekspozycji przybliżone zostały sylwetki i przykłady twórczości takich osób jak: Krzysztof Kamil Baczyński, Józef Szczepański, Krystyna Krahelska, Tadeusz Gajcy oraz Zbigniew Herbert.
Goście odwiedzający tego dnia Muzeum na zakończenie udali się do muzealnej sali warsztatowej, gdzie m.in. wzięli także udział w pokazie sprzętu wojskowego oraz warsztatach, w trakcie których odkrywali tajniki działalności konspiracyjnej.
Grafika przedstawia wystawę "Poeci podziemia. Słowo i czyn" oraz zdjęcia wykonane w czasie trwania wydarzenia.
Tekst: Katarzyna Mazur