fbpx

Generał Sikorski cz. I


4 lipca 1943 r. o godz. 23:06, doszło do wypadku lotniczego na Gibraltarze. Samolot, na pokładzie którego znajdowała się polska delegacja, na krótko po starcie uderzył w morską taflę wody, po czym zatonął w przybrzeżnym akwenie Zatoki Katalońskiej. Jedną z osób, która zginęła był gen. Władysław Sikorski.

Jaka jest jego historia? Tego dowiecie się z pierwszej części podcastu, w którym edukatorzy Muzeum AK: Asia Roman i Mirek Brach przywołują biografię premiera polskiego rządu na uchodźctwie i Naczelnego Wodza.

Generał Sikorski przez przywódców mocarstw zachodnich był niewątpliwie postrzegany jako lider polskiej emigracji wojskowej i politycznej.

Głównym aspektem, który determinował działanie rządu premiera Sikorskiego, była niepodległa, suwerenna, demokratyczna Rzeczpospolita, która po zakończeniu wojny miała powrócić na mapy świata w granicach, jakie obowiązywały tuż przed wrześniem 1939 r., dodatkowo poszerzona terytorialnie o obszar  Prus Wschodnich, Wolne Miasto Gdańsk, Śląsk Opolski i część Pomorza Zachodniego. Generał nie szczędził sił, aby pozyskać przychylność przywódców największych mocarstw zachodnich dla polskiego interesu narodowego, zwłaszcza prezydenta Stanów Zjednoczonych, Franklina Roosevelta. Z drugiej zaś strony, podejmował również wysiłki pertraktacji z przywódcą Związku Sowieckiego, Józefem Stalinem.

Niestety, wspomniane na początku tragiczne wydarzenie spowodowało, że na arenie światowej polityki zabrakło mocnego głosu, otwarcie i stanowczo upominającego się o kształt terytorialny przyszłego polskiego państwa. Od tego momentu nie było już w gronie polskich polityków osoby cieszącej się tak dużym autorytetem wśród Amerykanów i Brytyjczyków, aby w przestrzeni międzynarodowych układów respektowano chociaż częściowo polityczny i społeczny interes Polaków.