Wystawa czasowa „Bracia Krajewscy w walce. Póki sił nam starczy” – kod QR „Pozostałe rodzeństwo”

Tekst powstał na potrzeby wystawy czasowej „Bracia Krajewscy w walce. Póki sił nam starczy”.

Pierwsi byli Bracia Jardot

W czasie I wojny światowej na front trafiło sześciu braci Jardot, pochodzących z francuskiej miejscowości Évette-Salbert. Pięciu z nich straciło życie: Leon Emile zginął we wrześniu 1914 r., Armand Eugene w październiku 1914 r.,  Joseph Alfred w styczniu 1915 r., Aristide Justin w lutym 1915 r., Paul Jules w czerwcu 1915 r. Szósty z braci, Aimé, najstarszy i jedyny ocalały z rodzeństwa, został wycofany z frontu po śmierci braci.

Bracia Sullivan

Amerykanie również wysyłali na front rodzeństwa, czasami nawet w jednej jednostce. Bracia Sullivan: George Thomas (ur. w 1914 r.), Francis (ur. w 1918 r.), Joseph (ur. w 1918 r.), Madison (ur. w 1919 r.),  Albert (ur. w 1922 r.) pochodzili z Waterloo w stanie Iowa. W czasie II wojny światowej służyli jako marynarze w armii Stanów Zjednoczonych.  Wszyscy należeli do załogi krążownika USS „Juneau”, który został zatopiony przez japoński okręt podwodny 13 listopada 1942 r. Cała załoga poniosła śmierć. Pamięć braci uczczono poprzez nadanie dwóm amerykańskim niszczycielom imienia The Sullivans.

Bracia Niland inspiracja dla “Szeregowca Ryana”

Czterej bracia Nilandowie pochodzili z Tonawanda w stanie Nowy Jork. W czasie II wojny światowej wszyscy służyli w armii Stanów Zjednoczonych. Frederick (ur. w 1920) był spadochroniarzem w 101 Dywizji Powietrznodesantowej, Edward (ur. w 1912 r.) jako pilot walczył na, a w zasadzie nad Pacyfikiem, Robert (ur. w 1919) służył w 82 Dywizji Powietrznodesantowej, a Preston (ur. w 1915 r.) w 4 Dywizji Piechoty. Frederick przeżył wojnę. Samolot Edwarda został w 1944 r. zestrzelony, a on sam uznany za zmarłego. Po zakończeniu wojny okazało się jednak, że przeżył katastrofę, ale był przetrzymywany przez Japończyków w obozie jenieckim, a następnie wyzwolony przez Amerykanów. Robert i Preston zginęli w czerwcu 1944 r. podczas inwazji na Normandię. Historia braci Niland stała się inspiracją dla jednego z najsłynniejszych filmów Stevena Spielberga pt. „Szeregowiec Ryan”.

Bracia von Blücher

Po drugiej stronie frontu również walczyło „słynne” rodzeństwo. Byli to, pochodzący z rodziny o wojskowych tradycjach, bracia von Blücher: Wolfgang, Leberecht, Hans-Joachim i Adolf. Trzej pierwsi jako spadochroniarze zginęli podczas operacji Merkury (uderzenie na Kretę w 1941 r.), a czwarty, służący w Kriegsmarine, mimo że został natychmiast wycofany z frontu, zginął w 1944 r. podczas… polowania.