Wystawa czasowa „Bracia Krajewscy w walce. Póki sił nam starczy” – kod QR „Bracia Szpręglewscy”

Tekst powstał na potrzeby wystawy czasowej „Bracia Krajewscy w walce. Póki sił nam starczy”.

Z piątki braci Szpręglewskich (synów Jana Nepomucena II Wolframa de Szpręglewskiego, oficera WP w Księstwie Warszawskim, a potem burmistrza Pabianic, i Joanny z Klabonów de la Tour):

– Jan Nepomucen III był porucznikiem 3 pułku strzelców pieszych w 1831 r. i walczył m.in. pod Olszynką Grochowską, Wawrem i Szawlami, po upadku powstania ukończył studia medyczne w Montpelier i był lekarzem w Nimes, działał w Towarzystwie Demokratycznym Polskim i założył Société d’étude des sciences naturelles de Nîmes oraz muzeum w Nimes, był też autorem rozpraw naukowych z fizyki;- Xawery (przodek Krajewskich) był pporucznikiem kadr (6 baon w Wolborzu), a potem podsekretarzem w Rządzie Narodowym 1831 r., a po upadku powstania burmistrzem Działoszyna (za „defraudację dwóch beczek wina i araku” został zdjęty ze stanowiska, potem był burmistrzem Rzgowa i jeszcze Zgierza;

– Leonard był porucznikiem 5 pułku strzelców pieszych i zginął w powstaniu;

– Leopold (młodszy od pozostałych) był burmistrzem Wolbromia i zginął w powstaniu styczniowym;

– Józef Adolf po ukończeniu Szlacheckiego Korpusu Kadetów w Petersburgu i tamże szkoły oficerskiej był kapitanem i wykładowcą w Piotrowskim Korpusie Kadetów w Połtawie, a potem pracował w Warszawie jako urzędnik drogi żelaznej nadwislańskiej. Syn Adolfa Paweł /1847-?/ był carskim generałem, a wnuk polskim pułkownikiem (Eugeniusz Szpręglewski /1881-po 1940/, kawaler orderu Virtuti Militari, dowódca artylerii w bitwie warszawskiej w czasie wojny polsko-bolszewickiej). Oprócz braci były też siostry: Izabela Delfina, Leokadia Balbina, Joanna Karolina i Angela Beata.

Jan Nepomucen III ożenił się z Francuzką i katoliczką, Xawery z dziewczyną o korzeniach niemieckich i protestanckich, a Józef Adolf z prawosławną Rosjanką.

Xawery miał syna Jana Nepomucena V i córki: Wojsławę, Ludosławę, Władysławę, Bolesławę i Bronisławę (Krajewską).

Janów Nepomucenów Szpręglewskich było ośmiu, a imię było tak silnie czczone, że nawet nadawane po kądzieli, stąd też był Jan Nepomucen Borowiecki, Jan Nepomucen Krajewski, czy Jan Nepomucen Michalski.

Potomkiem Szpręglewskich był Teodoro Piccado Michalski /1900-1960/, prezydent Kostaryki.

Kto by chciał zrobić dobry uczynek i wesprzeć renowację nagrobka na Starych Powązkach wdowy po oficerze polskim Janie II Wolframie Szpręglewskim – Joanny z Klabonów de la Tour to zapraszamy do zrzutki: