fbpx
Zmarł Zbigniew Ferczyk

Zmarł Zbigniew Ferczyk


6 marca br. zmarł w Krakowie w wieku 96 lat Zbigniew Ferczyk – działacz małopolskiego NSZZ „Solidarność”, członek Rady Muzeum AK.

Zbigniew Ferczyk urodził się 1 października 1925 roku w Nowej Wilejce koło Wilna. Podczas II wojny światowej był żołnierzem Narodowych Sił Zbrojnych i Armii Krajowej.

Do „Solidarności” dołączył od pierwszych chwil jej powstania w 1980 roku. Po podpisaniu Porozumień Sierpniowych namawiał pracowników do wstępowania do nowych niezależnych i samorządnych związków zawodowych. Niedługo później został wybrany na stanowisko przewodniczącego Komitetu Założycielskiego związku w Dyrekcji Inwestycji ówczesnej Huty im. Lenina w Krakowie. Brał udział w strajku ostrzegawczym w 1981 roku, w związku z tzw. wydarzeniami bydgoskimi. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku brał udział w strajku w kombinacie. Po jego rozbiciu, tak jak wielu innych uczestników, został aresztowany i po kilku dniach zwolniony. Po tych wydarzeniach jeszcze rok pracował w HiL, a następnie od 1983 roku przeszedł na wcześniejszą emeryturę.

W latach 80. XX wieku był jednym z organizatorów Duszpasterstwa Hutników przy parafii Cystersów na os. Szklane Domy w Nowej Hucie. Przez wiele lat organizował kolonie, obozy, zimowiska i wycieczki, w których uczestniczyło blisko 2000 dzieci. W ramach duszpasterstwa prowadzona była również szeroka działalność charytatywna. Msze św. organizowane w tymczasowej kaplicy stawały się okazją do demonstrowania uczuć patriotycznych i wolnościowych dążeń mieszkańców Nowej Huty i hutników. Zbigniew Ferczyk był organizatorem pielgrzymek do grobu bł. Rafała Kalinowskiego do Czernej, które co roku odbywały się w rocznicę rozpoczęcia powstania styczniowego.

Podczas strajku wiosennego w 1988 roku, Duszpasterstwo Hutników było jednym z filarów wsparcia dla strajkujących hutników, także po jego zakończeniu. W sierpniu 1988 roku wziął udział w Międzynarodowej Konferencji Praw Człowieka w parafii św. Maksymiliana Kolbego w krakowskich Mistrzejowicach. W tym czasie brał również udział w pracach Komitetu Organizacyjnego „Solidarności”.

W dalszej kolejności został przedstawicielem Małopolskiego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” oraz członkiem Okręgowej Komisji Wyborczej nr 49. Wszystkie komitety obywatelskie okręgu wyborczego, obejmującego Nową Hutę i sąsiednie miejscowości, koordynowane były przez Okręgowy Komitet Obywatelski w Nowej Hucie, który mieścił się w siedzibie Duszpasterstwa Hutników i oparty był o ludzi z tego środowiska. Zbigniew Ferczyk został pełnomocnikiem poselskim posła Edwarda Nowaka, z którym tworzył następnie tzw. Sejmik Nowohucki. W listopadzie 1989 roku został członkiem Prezydium Krakowskiego Komitetu Obywatelskiego, a w latach 1990-1994 radnym miasta Krakowa. Pełnił również funkcję pierwszego Marszałka Województwa Krakowskiego.

Zbigniew Ferczyk został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Wolności i Solidarności oraz Medalem „Dziękujemy za wolność”.

Dyrekcja i pracownicy Muzeum AK składają wyrazy współczucia bliskim i rodzinie Zmarłego.

 

Źródło fotografii: IPN.