Zmarł mjr Mieczysław Żurek ps. Szumny

27 maja br. w godzinach popołudniowych na wieczna wartę odszedł mjr Mieczysław Żurek ps. Szumny – jeden z ostatnich żołnierzy AK „Żelbet”. 5 maja skończył 100 lat. Mieszkał w Łuczycach pod Krakowem. Brał udział w wielu walkach. Uczestniczył m.in. w słynnej akcji „Żelbetu” w Łęgu, a także w bitwie, która rozegrała się 15 sierpnia 1944 roku we wsi Barbarka w gminie Skała, rejonie Czernichowa. Przydzielony był do zwiadu konnego Zgrupowania.

Major uczestniczył w spotkaniach z młodzieżą na terenie naszego Muzeum, a także należał do Koła Nowa Huta (śp. kpt. Franciszka Baryły).

Pogrzeb Ś+P Pana Majora, poprzedzony Mszą św., odbędzie się w kościele parafialnym pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Luborzycy (Wysiołek Luborzycki 81; 32-010 Luborzyca) 1 czerwca 2021 r. /wtorek/ o godz. 14.00. Wcześniej, od godz.13.30, będzie odmawiany różaniec. Zmarły spocznie na miejscowym cmentarzu obok kościoła.

Dyrekcja i pracownicy Muzeum AK składają wyrazy współczucia bliskim i rodzinie Zmarłego.

źródło fotografii: Gazeta Krakowska