fbpx
Zmarł major Sergiusz Papliński

Zmarł major Sergiusz Papliński


We wtorek 2 sierpnia 2022 r. w Londynie zmarł major Sergiusz Papliński pseudonim „Kawka”, partyzant zgrupowania Antoniego Hedy „Szarego” i Zygmunta Kiepasa „Krzyka”.  Miał 94 lata.

Major Sergiusz Papliński urodził się  9 września 1927 r. w Radomiu. Uczestniczył w najważniejszych akcjach „Szarego” w lasach iłżeckich, starachowickich oraz koneckich. W 1945 r. został osadzony w więzieniu w Radomiu, z którego został odbity. Następnie wstąpił w szeregi Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Dywersyjne działania prowadził na Pomorzu. W 1946 roku został zmuszony do opuszczenia kraju –trafił do Wielkiej Brytanii, gdzie rozpoczął działalność w zagranicznych strukturach Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Przeszedł tam m.in. kurs dywersyjno-spadochronowy. W Londynie ukończył także szkołę artystyczną. Był autorem licznych obrazów, zorganizowano wystawę jego prac, którą  zatytułowano „Od pistoletu do pędzla”.

W 2018 r. major Sergiusz Pepliński odwiedził Muzeum AK. Poniżej prezentujemy zdjęcia wykonane podczas tej wyjątkowej wizyty.

Zdjęcia majora wykonane na dziedzińcu Muzeum AK Zdjęcie wpisu do ksiegi pamiatkowej