fbpx
Zmarł Henryk Kosior 07.03.2020 r.

Zmarł Henryk Kosior 07.03.2020 r.


7 marca 2020 r. zmarł Henryk Kosior – żołnierz Wojska Polskiego i wieloletni łagiernik.

Henryk Kosior urodził się 11.05.1920 w Stalach (powiat tarnobrzeski) jako syn Andrzeja i Katarzyny Kosiorów. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej w Tarnobrzegu do 1936, a następnie do Szkoły podoficerskiej Piechoty dla Małoletnich. W czasie nauki w Szkole podoficerskiej został odkomenderowany do broni pancernej do Przemyśla, tam kształcił się jako instruktor działu broni pancernej. W październiku 1939 brał udział w walce przeciwko armii rosyjskiej. Za fakt posiadania broni krótkiej został skazany przez tzw. “Trójkę” na 5 lat łagrów. Ten wyrok został później zmieniony na 15 lat łagrów na Kołymie. Po 2 latach pobytu w łagrze Henryk Kosior został zwolniony na mocy amnestii będącej wynikiem układu Sikorski-Majski. Dołączył do formującej się pod wodzą gen. Władysława Andersa Armii Polskiej na Wschodzie. Jako żołnierz 23 Kompanii Transportowej przeszedł szlak bojowy przez Iran, Irak aż do Włoch. Uczestniczył w bitwie pod Monte Cassino – dowoził amunicję na front. Po zakończeniu kampanii włoskiej wrócił do Anglii. W 1947 r. powrócił do Polski. W kraju był prześladowany przez władze komunistyczne. W 1977 wyjechał z Polski i zamieszkał na stałe w Niemczech. W l. 80 XX w. stworzył dokładną makietę rosyjskich łagrów, która była prezentowana na różnych wystawach w Niemczech i Europie. W 1982 r. red. Janicki z Krakowskiej Telewizji nakręcił film dokumentalny “Łagier” z udziałem Henryka Kosiora.

Pogrzeb odbędzie się  27.03.20 o godz.11:30 na cmentarzu parafialnym Koblenz– Kesselheim ,w asyscie rodziny, oficerow WP oraz przyjaciół.

Dyrekcja oraz Zespół Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa “Nila” w Krakowie składają najszczersze wyrazy współczucia i kondolencje Rodzinie i Bliskim Zmarłego.