Zagłosuj na Muzeum AK w plebiscycie na Wydarzenie Roku!

Muzeum Historii Polski wraz z portalem „Historia.org.pl” ogłosiły plebiscyt na „Wydarzenie Historyczne Roku”, którego celem jest uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych w 2011 roku i popularyzacja historii.

Do konkursu wpłynęło 60 zgłoszeń. Spośród nich jurorzy wybrali 10 ich zdaniem najciekawszych wydarzeń.

Wśród nominowanej 10 znalazło się Nowe Muzeum AK w Krakowie.

Wyboru można dokonać do 29 lutego 2012 roku poprzez formularz na stronie:

Informacje o jury

Informacje o głosowaniu

**********

Wielmożni Państwo!

Od 1991 r. Fundacja Muzeum Historii Armii Krajowej zebrała ok. 5 tysięcy pamiątek od Kombatantów ze Światowego Związku Żołnierzy AK i eksponowała je w obecnej siedzibie Muzeum AK – w zabytkowy budynku austro-węgierskiej Twierdzy Kraków.

W 2000 roku jedyne na świecie Muzeum AK na mocy uchwał Rady Miasta Krakowa i Sejmiku Województwa Małopolskiego przekształciło się w muzeum samorządowe. W wyniku międzynarodowego konkursu architektonicznego projekt rewaloryzacji został opracowany przez arch. Ryszarda Jurkowskiego, b. prezesa SARP.

Prace budowlane ukończono jesienią 2011 r. Ich koszt to ok. 30 mln. zł, z czego 85% pochodziło ze środków Unii Europejskiej, pozostała część po połowie z budżetu samorządów Krakowa i Województwa Małopolskiego.

W efekcie rewaloryzacji i adaptacji powierzchnia budynku zwiększyła się z dotychczasowych 1300 m2 do 6500 m2, a kubatura nowoczesnego gmachu Muzeum wynosi ok. 25 000 m3 – jest to obiekt prawie dwa razy większy od Muzeum Powstania Warszawskiego.

Naukowcy z Politechniki Krakowskiej rewaloryzację wykonaną przez „Chemobudowę” SA ocenili jako najlepszą w Polsce oraz jedną z najlepszych w Europie wśród budynków postmilitarnych i postindustrialnych.

W ostatniej edycji konkursu „Kraków bez barier”, w kategorii „Obiekty i przestrzenie zabytkowe”, odnowiony budynek Muzeum zdobył nagrodę za dostępność dla niepełnosprawnych oraz za „respektowanie walorów przeszłości przy użyciu współczesnego detalu architektonicznego”.

Obecnie konsorcjum „Deko-bau” i Centrum Techniki Antywłamaniowej realizuje ekspozycję stałą za ok. 5,5 mln. zł. W Dniu Polskiego Państwa Podziemnego 27 września 2012 r. zostanie całościowo ukazany obraz polskiego podziemia czasów wojny wraz z jego duchową genezą oraz dziedzictwem patriotycznym.

Muzeum AK jest wyjątkowe ze względu na fakt, że prawie wszystkie z ponad 15 tysięcy muzealiów, pamiątek historycznych, eksponatów-relikwii podarowali żołnierze AK i ich rodziny z całego świata.

W ogłoszonym przez Muzeum Historii Polski i portal internetowy „Historia.org.pl” prestiżowym plebiscycie „Wydarzenie Historyczne Roku 2011” odnowione Muzeum AK znalazło się w nominowanej dziesiątce, spośród której zwycięzcę wyłonią głosujący.

Zachęcamy Państwa do oddania głosu na nasze Muzeum.

Głosowac można na stronie organizatorów konkursu: