fbpx
Za nami rajd pieszy „Śladami służby por. Zdzisława Bossowskiego „Kajetana” dowódcy plutonu „Regina II” AK” przez Pasmo Brzanki

Za nami rajd pieszy „Śladami służby por. Zdzisława Bossowskiego „Kajetana” dowódcy plutonu „Regina II” AK” przez Pasmo Brzanki


W sobotę 14 października br. pracownicy Muzeum Armii Krajowej w Krakowie wzięli udział w historyczno-patriotycznym rajdzie pieszym z elementami gry terenowej. Do przejścia była trasa Bistuszowa – Brzanka – Ryglice w powiecie tarnowskim.

W jesiennej scenerii ponad 60 uczestników przez prawie 6 godzin wędrowało partyzanckimi szlakami Pasma Brzanki na Pogórzu Ciężkowickim, mijając po drodze miejsca pamięci związane z Armią Krajową, podziwiając fantastyczne pogórzańskie krajobrazy oraz zwiedzając zabytkowy dwór w Bistuszowej, kompleks turystyczny na Brzance i odrestaurowany Spichlerz w Ryglicach z XVIII wieku.

Głównym tematem wydarzenia była jednak postać porucznika Zdzisława Bossowskiego „Kajetana”, latem 1944 r. oficera wywiadu I batalionu „Barbara” 16 PP AK, a od 29 września 1944 r. dowódcy oddziału „Regina II”, który poległ na polu walki w Dąbrach 17 października 1944 r. osłaniając odwrót swoich podkomendnych w trudnym starciu z przeciwnikiem niemieckim.

W rajdzie wzięło udział 5 patroli, które na 13 kilometrowej trasie zaliczały przystanki kontrolne, rozwiązywały zadania i zdobywały punkty. Wygrał zespół o kryptonimie „Regina”, który minimalnie wyprzedził drużynę „Partyzantów”. Każdy z patroli wykazał się zarówno dużą wiedzą historyczną jak i sprawnością fizyczną.

Wydarzenie zorganizowało Stowarzyszenie Historyczno-Patriotyczne „Pro Patria”, przy współpracy z gminą Ryglice, Stowarzyszeniem Rekonstrukcji Historycznej im. 16. Pułku Piechoty oraz Muzeum AK w Krakowie.

Komandorem rajdu był Arkadiusz Bąk, natomiast Mirosław Brach i Marek Bik przygotowali trzy punkty kontrolne – szkolenie z legalizacji dokumentów oraz kurs wojskowy z uzbrojenia i szyfrowania.

Szerzej na temat działalności plutonu „Regina II” AK można przeczytać w I tomie publikacji „Śladami Armii Krajowej w Małopolsce. Przewodnik historyczno-krajoznawczy” wydanej przez Muzeum AK i dostępnej w sklepie internetowym.

 

Głaz z pamiątkową tablicą przed szkołą w Bistuszowej.

Dwór w Bistuszowej.

Park dworski w Bistuszowej. Punkt zadaniowy przygotowany przez Muzeum AK.

Na szlaku turystycznym.

Na szlaku turystycznym.

Partyzancki patrol konny.

Brzanka. Punkt zadaniowy przygotowany przez Muzeum AK.

Brzanka. Punkt zadaniowy przygotowany przez Muzeum AK.

Punkt kontrolny przygotowany przez grupę rekonstrukcyjną.

Spotkanie z „partyzantem” zainscenizowane przez grupę rekonstrukcyjną.

Na szlaku.

Zakończenie Rajdu w zabytkowym Spichlerzu w Ryglicach. Rozdanie nagród i dyplomów przez Panią Dyrektor Martę Kozioł.

Tekst przygotował: Arkadiusz Bąk

Fot. M. Bik, M. Brach