
Wystawa czasowa: W gościnie u cioci Antosi
W gościnie u cioci Antosi
Sukcesy Armii Krajowej nigdy nie były zasługą jednostki, to działalność dziesiątek osób stanowiła podwaliny pod każdą udaną akcję. Paradoksalnie to ci anonimowi ludzie, dbający o każdy szczegół i zapewniający bezpieczeństwo swoim współpracownikom stanowili fundament udanej konspiracji.
Szczególną grupą wśród żołnierzy AK były tzw. ciotki, grupa o której na próżno szukać informacji w podręcznikach do historii.
To właśnie jednej z nich poświęcona będzie wystawa czasowa pt. W gościnie u cioci Antosi, która zostanie udostępniona do zwiedzania 27 września.
Kim była tajemnicza ciocia Antosia? Czym zajmowała się w strukturach AK?
Uchylimy rąbka tajemnicy i przedstawimy krótko Michalinę Wieszeniewską z domu Lubiczankowską, która swoją działalność na rzecz ojczyzny rozpoczęła podczas wojny polsko-bolszewickiej, kiedy to działała w szpitalu polowym jako siostra PCK, a w strukturach ZWZ-AK w Warszawie działała od stycznia 1940 do swojej śmierci 20 września 1944 r.
Wszystkich zainteresowanych biografią Antosi oraz szczegółami działalności ciotek i ich współpracą z najlepiej wyszkolonymi żołnierzami AK, zapraszamy do zwiedzania naszej nowej wystawy od 21 września w siedzibie Muzeum AK!

Baner wystawy Z wizytą u cioci Antosi