Wizyta Emila Neya – wnuka Patrona Muzeum AK

Nasze Muzeum nosi imię wyjątkowego patrona, gen. Emila Fieldorfa „Nila” – człowieka niezłomnego, organizatora i dowódcy Kedywu, żołnierza  Związku Walki Zbrojnej, następnie Armii Krajowej, który swoją postawą do końca reprezentował wartości fundamentalne dla polskiej wolności, niezawisłości i niezależności.

Dzisiejszy dzień w Muzeum był z kolei okazją do wyjątkowego spotkania. Dyrektor Muzeum AK, Marek Lasota spotkał się z goszczącym w instytucji wnukiem gen. Fieldorfa, Emilem Neyem, synem córki Generała, Krystyny Gierwiatowskiej, secundo voto Ney.

Emil Ney mieszka na stałe w Australii, do Muzeum przybył wraz z rodziną przy okazji wizyty w Krakowie, mieście rodzinnym Emila Fieldorfa.

Przy okazji wizyty przekazał do zbiorów Muzeum niezwykle cenny zbiór odznaczeń gen. Fieldorfa.

Jesteśmy zobowiązani i wdzięczni za uhonorowanie naszej instytucji, noszącej imię tak wyjątkowego patrona, zbiorem cennych odznaczeń, który zostanie włączony do wydzielonego fragmentu ekspozycji stałej, prezentującej pamiątki po gen. Emilu Fieldorfie „Nilu”.