„Weekend seniora z kulturą 2022” w Muzeum AK

„Weekend seniora z kulturą” jest cykliczną akcją Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, mającą na celu zachęcanie seniorów do aktywnego udziału w życiu kulturalnym. W ramach tegorocznej edycji ponad 500 instytucji kulturalnych oferuje seniorom szereg atrakcyjnych wydarzeń. Po raz kolejny do akcji przyłącza się Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie.

W najbliższą niedzielę 2 października 2022 r. serdeczne zapraszamy do siedziby naszego Muzeum, przy ul. Wita Stwosza 12 na:

1. Bezpłatne zwiedzanie muzealnych wystaw: stałej i czasowych, w godz. 10:00 – 17:00 (ostatnie wejście o 16:00).

2. Dla  30-osobowej grupy seniorów przygotowaliśmy wydarzenia specjalne:

• godz. 12:00 – 13:00 – wykład Pana Roberta Springwalda p.t. „ Muzea domowe – dziedzictwo regionu”.
  • godz. 13:00 – 14:30 – zwiedzanie z przewodnikiem ekspozycji muzealnych:
    – wystawa czasowa „Muzea domowe – dziedzictwo regionu”;
    – wystawa stała Muzeum AK.

Na wykład oraz zwiedzanie z przewodnikiem obowiązują zapisy. Przyjmowane one będą mailowo na adres: rezerwacja@muzeum-ak.pl lub telefonicznie pod numerem 12 41 00 796 w godz. 9:00 – 16:00.  Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.

„Muzea domowe – skarby regionu” jest inicjatywą Marszałka Województwa Małopolskiego, której założeniem jest zaprezentowanie szerokiemu gronu osób, eksponatów ukrytych w małopolskich muzeach: prywatnych, regionalnych, PTTK-owskich, szkolnych, kościelnych oraz pamiątek rodzinnych ukrytych często w domowych zaciszach. Niezwykle ważnym aspektem projektu jest również aktywizacja osób i instytucji zainteresowanych upowszechnianiem lokalnej historii. Przedsięwzięcie sprzyja także rozwojowi współpracy pomiędzy prywatnymi kolekcjonerami a muzeami.

Od 12 sierpnia 2022 r. w siedzibie Muzeum AK, w przestrzeni wystawy czasowej „Muzea domowe – skarby regionu” ukazany jest szereg eksponatów ilustrujących wysiłek zbrojny żołnierzy Armii Krajowej ziemi olkuskiej, które pochodzą ze zbiorów Muzeum Regionalnego PTTK im. A. Minkiewicza w Olkuszu oraz Koła Olkusz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej”. Następnym tematem wystawy z tego cyklu będzie prezentacja pamiątek związanych z 1 Pułkiem Strzelców Podhalańskich AK, przechowywanych w zbiorach Muzeów w: Szczawie, Słopnicach i Ochotnicy Górnej.

Źródło:
Weekend seniora z kulturą 2022 – Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Portal Gov.pl (www.gov.pl)

fot. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego