Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej działalność żołnierzy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” z placówek Ryglice i Szerzyny

W piątek 10 września 2021 r. w Ryglicach (powiat tarnowski) przedstawiciele Muzeum Armii Krajowej w Krakowie wzięli udział w uroczystościach odsłonięcia tablicy upamiętniającej opanowanie miejscowości 75 lat temu przez kilkunastoosobowy antykomunistyczny oddział „Straży” organizacji WiN pod komendą pochodzącego z Szerzyn Józefa Mitoraja „Sowińskiego”.

Dnia 24 maja 1946 r. oddział przeprowadził najgłośniejszą udaną akcję zbrojną na pograniczu powiatu tarnowskiego i jasielskiego. Członkowie powojennego podziemia antykomunistycznego zaatakowali posterunek Milicji Obywatelskiej w Ryglicach, rozbrajając trzech milicjantów. Następnie obrabowano Urząd Gminy Ryglice, sklep Spółdzielni „SCh” w Ryglicach, zbiornicę jaj oraz poturbowano dwóch członków PPR. W akcji brało udział około 20 członków WiN z placówki „Zbiornica 11”.

Tablicę ufundował Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie z inicjatywy pracownika Muzeum Arkadiusza Bąka oraz Prezesa Stowarzyszenia Historyczno-Patriotycznego „Pro Patria” Michała Mitoraja oraz przy poparciu burmistrza miasta Ryglice Pana Pawła Augustyna.

W wydarzeniu wzięli udział m.in. burmistrz miasta Ryglice Paweł Augustyn, poseł na Sejm RP Anna Pieczarka, zastępca dyrektora Oddziału IPN w Krakowie Cecylia Radoń, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN dr Maciej Korkuć, Jakub Nowak z Muzeum Okręgowego w Tarnowie, przedstawiciele Muzeum Armii Krajowej w Krakowie Marek Bik i Arkadiusz Bąk, komendant WKU w Tarnowie Andrzej Korytko, komendant Tomasz Stachurski, asp. szt. Dariusz Piątek, dyrektorzy i uczniowie szkół z terenu gminy Ryglice oraz poczty sztandarowe z terenu gminy Ryglice.

Zdjęcia i tekst:  Arkadiusz Bąk