Tak było na naszych zajęciach edukacyjnych: „Święta Bożego Narodzenia podczas okupacji”

Blisko 100 uczestników wzięło udział w organizowanych przez Muzeum Armii Krajowej zajęciach edukacyjnych. Było one podzielone na dwie części. W części wykładowej uczniowie poznali historię Polaków, którzy w czasie II wojny światowej znajdowali się pod dwiema okupacjami: hitlerowską i stalinowską, ich życie codzienne, ogromne trudności jakie napotykali każdego dnia, szczególnie w czasie świąt, który przecież dla wszystkich Polaków był wyjątkowym czasem.

Na naszej wystawie stałej prezentujemy pamiątki, artefekty, rzeczy, które towarzyszyły Polakom każdego dnia. Życie pod okupacją było pełne strachu, niepokoju i niedostatku – mówi Monika Jędrzejek-Lesiczko z działu edukacji i promocji Muzeum Armii Krajowej. – Potęgowanego szczególnie w czasie Świąt. Dzisiaj staramy się, by każdy świąteczny stół był pełen potraw, a dom pięknie udekorowany, z wysoką choinką pośrodku pokoju. Podobne pragnienia mieli nasi rodacy w czasie wojny, ale ich spełnienie było prawie niemożliwe. Bieda, brak podstawowych produktów, ciągły strach o życie swoje i swoich najbliższych sprawiały, że Święta były szczególnie trudnym czasem. Chcemy opowiedzieć najmłodszym o tamtych realiach oraz pokazać im, że kiedyś aby wprowadzić choć odrobinę świątecznego nastroju wykorzystywano wszystko, co udało się znaleźć w domu, wszystko co było po ręką. Choćby po to, by wykonać świąteczne dekoracje.

Podczas wojny Polacy ozdabiali swoje choinki orzechami, sreberkami, łańcuchami ze sznurków, prawdziwymi świeczkami i ozdobami, które udało im się wykonać samodzielnie.

– Bardzo fajne zajęcia – powiedział 9-letni Kuba z Bukowiny Tatrzańskiej, uczestnik warsztatów. – Myślę, że nasze święta są dużo przyjemniejsze, niż te w czasie wojny. Pierwszy raz zrobiłem sam ozdoby na choinkę i cieszę się, że będę mógł je podarować mamie.

Podczas prac uczestnicy korzystali ze specjalnie przygotowanej masy, serwetek, kredek, farb i innych materiałów dekoracyjny. Wszystkie zrobione ozdoby zabrali do domów.

jm