Serdecznie zapraszamy na niedzielny wernisaż wystawy „Pierwsza i Ostatnia. Karolina Lanckorońska”

Pierwsza i ostatnia. Karolina Lanckorońska to wystawa składająca się z fotografii, dokumentujących niemal całe, ponad stuletnie, życie jednej z najwybitniejszych kobiet swoich – i zarazem naszych – czasów. Możemy na nich zobaczyć różne oblicza późniejszej, poważnej pani profesor: od uroczego bobasa w kołysce, przez ciekawą świata dziewczynkę, aktywną młodą kobietę, aż po starszą panią u  kresu życia. To także możliwość prześledzenia zmian w modzie na przestrzeni wieku (a ubrania szyte na miarę miała piękne!), a przede wszystkim podróż do świata, którego już nie ma.

Karolina Lanckorońska urodziła się pod koniec XIX w. w Buchbergu (obecnie w Austrii). Pochodziła z  bardzo zamożnej i znaczącej rodziny. Dzieciństwo i okres studiów spędziła w Wiedniu i w Rzymie, do Polski przyjeżdżała co rok, na kilkumiesięczne wakacje. Interesowała się historią sztuki i jako pierwsza Polka uzyskała w tej dziedzinie habilitację. W latach 30. zamieszkała we Lwowie, gdzie wykładała na uniwersytecie Jana Kazimierza, a jakże – historię sztuki. Po wybuchu wojny podjęła pracę konspiracyjną, najpierw we Lwowie, a następnie w Krakowie. Współpracowała z PCK i Radą Główną Opiekuńczą. W 1942 roku została aresztowana przez Niemców i osadzona w obozie koncentracyjnym w Ravensbrück, w którym przebywała do kwietnia 1945 r. Po wojnie wstąpiła w szeregi II Korpusu Polskiego. Nigdy na stałe nie wróciła do Polski. Zamieszkała w Rzymie, gdzie zajmowała się pracą naukową i wydawniczą. Była współzałożycielką Polskiego Instytutu Historycznego i Fundacji Lanckorońskich. Jako ostatnia z rodu, spuściznę Lanckorońskich przekazała polskim instytucjom kulturalnym. Zmarła w Rzymie w roku 2002, tam też została pochowana.

Prezentowane fotografie pochodzą ze zbiorów Polskiej Akademii Umiejętności.

Wernisaż wystawy Pierwsza i ostatnia. Karolina Lanckorońska, program

16.00 – oficjalne otwarcie wystawy

16.00 – 16.20  – rozmowa z Panią Małgorzatą Leśniewską, która towarzyszyła Karolinie Lanckorońskiej w ostatnich latach jej życia w Rzymie

16.20 – 16.40 – wykład „Lata trzydziesta, lata czterdzieste – moda czasów elegancji” przygotowany przez Aleksandrę Pałkę, rekonstruktorkę oraz specjalistkę w dziedzinie historii mody

16.40 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie

Na wernisaż zapraszamy wszystkich chętnych. Wystawę będzie można zwiedzić  bezpłatnie z kuratorem wystawy.

Muzeum nie posiada parkingu dla zwiedzających, za wyjątkiem jednego miejsca postojowego przeznaczonego dla osób z niepełnosprawnością.
Nieopodal znajduje się prywatny parking oraz trochę dalej parking Galerii Krakowskiej (oba płatne).

Wydarzenie będzie tłumaczone na PJM.

Wystawa Pierwsza i ostatnia. Karolina Lanckorońska będzie dostępna od 20 listopada w siedzibie Muzeum AK przy ul. Wita Stwosza 12.

Serdecznie zapraszamy!