Projekt architektoniczno-budowlany adaptacji akustycznej dziedzińca Muzeum AK – gotowy!

W dniu 31 października zakończyły się prace związane z powstawaniem projektu architektoniczno-budowlanego adaptacji akustycznej dziedzińca Muzeum AK.

Celem zadania było stworzenie projektu, który pozwoli w przyszłości na dostosowanie istniejącego pomieszczenia – dziedzińca wewnętrznego Muzeum Armii Krajowej w Krakowie – pod względem warunków akustycznych i oświetleniowych do funkcji: konferencyjnej, ekspozycyjnej i koncertowej, zgodnie z aktualnymi wymaganiami przepisów prawa, ustaw i rozporządzeń. W 2015 r. została opublikowana nowa polska norma PN-B 02151-4, regulująca kwestie wymagań w zakresie akustyki wnętrza m.in. w budynkach użyteczności publicznej. Powyższa norma stała się obowiązkową do stosowania od 1.01.2018 r., a jej wymagania mają zastosowanie przy projektowaniu, wznoszeniu, modernizacji i przebudowie pomieszczeń budynków użyteczności publicznej. Celem było więc stworzenie projektu gwarantującego zwiększenie komfortu Zwiedzających i gości Muzeum: dzieci, młodzieży dorosłych i osób starszych – odbiorców oferty edukacyjnej, kulturowej, naukowej i zajęciowej, przebywających w przestrzeni dziedzińca.

Na poczet działań wchodzących w skład wykonawstwa złożyły się przede wszystkim:
1) Wykonanie pomiarów akustycznych w przestrzeni dziedzińca Muzeum AK w Krakowie;
2) Inwentaryzacja stanu obecnego;
3) Stworzenie wytycznych akustycznych do adaptacji jako podstawy dla projektu architektonicznego, wraz z wykonaniem modelu obliczeniowego 3d projektowanego wnętrza dziedzińca Muzeum AK w Krakowie;
4) Uzyskania opinii konstruktora na temat montażu elementów stałych i niestałych w ścianach i świetliku dziedzińca wewnętrznego Muzeum AK w Krakowie;

Mamy nadzieję, że już w niedalekiej przyszłości, będziemy mogli przeprowadzić inwestycję opartą na projekcie, a w trochę dalszej, gościć wybitnych muzyków i naukowców, ale przede wszystkim Zwiedzających, w komfortowej i przyjaznej akustycznie przestrzeni dziedzińca!

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach zadania „Przygotowanie projektu architektonicznego z adaptacją akustyczną przestrzeni dziedzińca Muzeum Armii Krajowej w Krakowie.”