fbpx
Podsumowanie spotkania w Muzeum Wojny w Bastogne

Podsumowanie spotkania w Muzeum Wojny w Bastogne


W dniach 16-18 maja 2022 roku, w Muzeum Wojny w Bastogne, miały miejsce warsztaty, których celem było podjęcie dyskusji nad wieloaspektowym przedstawianiem historii II wojny światowej, w tym z perspektywy państw zachodnich i wschodnich. Partnerami projektowymi tego wydarzenia byli przedstawiciele Muzeum Wojny Bastogne, Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, Muzeum Berlin-Karlshorst i Miasta Pilzno. Było to trzecie z kolei wydarzenie organizowane dla lokalnej młodzieży w ramach projektu „EASTory through their Eyes”, finansowanego z programu „Europa dla obywateli” przez Komisję Europejską. Obecny projekt jest kontynuacją trwającego w latach 2017-2019 przedsięwzięcia „History through their Eyes”.

Z racji znacznego zaangażowania Muzeum Armii Krajowej we wspomniany projekt, a także przeprowadzenie w dniu 13 kwietnia br. w swojej siedzibie pierwszego wydarzenia dla młodzieży, obecność przedstawicieli Muzeum była szczególnie wyczekiwania przez członków Fundacji, jak i pracowników Muzeum Wojny. W dniu 17 maja br. zostały zorganizowane tematyczne warsztaty dla grupy ok. 60 studentów, mających w przyszłości zostać nauczycielami historii. Uczniowie podzieleni na mniejsze zespoły w systemie rotacyjnym uczestniczyli w kolejnych atrakcjach, jakimi było: spotkanie ze świadkiem historii (85-letni uczestnik lokalnej bitwy podczas II wojny światowej battle of the bulge), wykład miejscowego historyka, zwiedzanie wystawy plenerowej oraz dyskusja z partnerami projektowymi i wymiana perspektyw w związku z wydarzeniami wojennymi w Europie Wschodniej i Zachodniej. Przedstawiciele Muzeum AK, wraz z dwójką historyków z Pilzna, brali udział w ostatniej z przedstawionych części wydarzenia.

Spotkania z czterema kolejnymi grupami młodzieży przebiegały na zasadzie pogadanki o wybranych wydarzeniach podczas II wojny światowej oraz dziejach powojennych. Po przedstawieniu najważniejszych faktów historycznych, a także ukazaniu biografii m.in. Elżbiety Zawackiej, Jana Karskiego, Tadeusza Wyrwy, Witolda Pileckiego czy Emilii Malessy, odpowiadaliśmy na pytania zadawane przez uczniów. Tematyka poruszana podczas spotkania miała szeroki zakres i dotyczyła zarówno kwestii okupacji ziem polskich, jak i czasów „wyzwolenia”, następującego od 1944 roku. Uczestnicy wydarzenia byli bardzo zainteresowani omawianymi aspektami, a całość dyskusji wypadła w sposób wartościowy i interesujący dla publiczności. Taką opinię potwierdzały zarówno liczne pytania zadawane przez młodzież, jak i słowa uznania oraz pochwały kierowane w stronę pracowników Muzeum AK po zakończeniu warsztatów z ust przedstawicieli Fundacji, jak i pracowników Muzeum Wojny w Bastogne.

Jednocześnie mieliśmy szansę poznać osobiście świadka historii, który opowiadał o swoich wspomnieniach związanych z bitwą, jaka rozegrała się w tej okolicy na przełomie 1944 i 1945 roku (battle of the bulge). Całość delegacji zwieńczyło odwiedzenie i upamiętnienie miejsc związanych z walkami. Dziękujemy za tak cenne doświadczenia i możliwość reprezentowania naszego kraju na forum międzynarodowym. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia.

Projekt został dofinansowany ze środków Komisji Europejskiej.
Autorzy zdjęć: J. Casagrande, F. Collard