Na wieczną wartę odszedł por. Jan Jurczyk „Klon”

Na wieczną wartę odszedł por. Jan Jurczyk „Klon”


Pożegnanie żołnierza Armii Krajowej

 

Wczoraj podczas ceremonii pogrzebowej pożegnano w Kwaśniowie Dolnym (gmina Klucze) por. Jana Jurczyka ps. Klon, żołnierza Armii Krajowej, w czasie wojny członka oddziału dowodzonego przez Gerarda Woźnicę ps. Hardy, stacjonującego w rejonie Gór Bydlińskich (obecnie powiat olkuski) i operującego na tych terenach w latach 1943 – 1944. Jan Jurczyk zmarł w wieku 95 lat. Był prawdopodobnie ostatnim żyjącym weteranem z kompanii „Hardego”.

 

Pogrzeb odbył się w Kwaśniowie z asystą pododdziału honorowego był wystawionego przez 5. Batalion Dowodzenia z Krakowa. W uroczystości pogrzebowej uczestniczyli także: delegaci 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej i poczty sztandarowe Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej kół w Kluczach i w Olkuszu. W ceremonii pogrzebowej uczestniczyli także delegaci IPN Kraków – Michał Masłowski, naczelnik Biura Edukacji Narodowej i Dominika Pasich z Oddziałowego Biura Upamiętniania.

Cześć zmarłemu żołnierzowi AK oddali podczas mów pożegnalnych Wójt Gminy Klucze Norbert Bień, prezes koła ŚZŻAK w Kluczach por. Czesław Grzanka oraz prezes koła ŚZŻAK w Olkuszu Konrad Kulig.

Spoglądamy dziś na listę żołnierzy „Hardego” zapisaną przez dowódcę oddziału. Wśród 360 pseudonimów jest Twój – „Klon”. Pseudonim, który jeszcze kilka dni temu nie był naznaczony krzyżem, świadczącym, że żołnierz odszedł już na wieczną wartę. Spośród trzystu sześćdziesięciu – ostatni taki pseudonim. Panie Poruczniku! Dziękując Panu Bogu za to, że pozwolił nam poznać Twoją niezwykłą osobę, prosimy Go, aby raczył przyjąć Cię w szeregi swojego niezwyciężonego oddziału – oddziału świętych w niebie – powiedział Konrad Kulig.

Prezes olkuskiego koła ŚZŻAK przeprowadził w październiku 2016 roku wywiad z por. Janem Jurczykiem, w którym wspominał m.in. okoliczności zaprzysiężenia go w lipcu 1944 roku, kiedy wstępował w szeregi oddziału „Hardego”. Jest tam także mowa o akcjach, w których uczestniczył, m.in. o  wypadzie na niemieckie koszary w Jaroszowcu oraz o akcji ochraniania pola zrzutowego pod Krzywopłotami, gdzie alianci mieli dostarczyć partyzantom broń (zrzucaną z samolotów). Wywiad można przeczytać pod poniższym adresem na blogu koła Światowego Związku Żołnierzy AK w Olkuszu:

https://akolkusz.blogspot.com/2019/06/tylko-ja-jeszcze-zyje-rozmowa-z-janem.html

Zapraszamy do zapoznania się ze zdjęciami z uroczystości pogrzebowych.

 

 

***

Z żalem informujemy, że w poniedziałek 10 czerwca zamarł por. Jan Jurczyk „Klon”, żołnierz zgrupowania partyzanckiego „Surowiec”, służący pod dowództwem Gerarda Woźnicy „Hardego”.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w środę 12 czerwca 2019 r. o godz. 15:00 w Kwaśniowie.