fbpx
Na straży pamięci – kampania promocyjna Muzeum AK

Na straży pamięci – kampania promocyjna Muzeum AK


Rozpoczynamy oficjalną kampanię promocyjną Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie wraz z myślą przewodnią, która przyświeca naszym działaniom: Na straży pamięci. Na naszych wystawach znajdziecie wyjątkowe pamiątki i eksponaty, dzięki którym doświadczycie historii AK i przeniesiecie się w świat konspiracji.

Misją naszego Muzeum jest ukazanie życia codziennego społeczeństwa polskiego pod okupacją niemiecką i sowiecką, działalności Polskiego Państwa Podziemnego oraz fenomenu Armii Krajowej jako części Polskich Sił Zbrojnych, podległych Rządowi Polskiemu na Uchodźstwie. Na naszych ekspozycjach przedstawiamy również osobisty wymiar wojny, poprzez losy poszczególnych osób ze szczególnym uwzględnieniem żołnierzy AK, ich postaw, motywacji i działań.

Oprócz ekspozycji stałej, zawierającej historię II Rzeczypospolitej, wojny obronnej 1939 roku oraz działalności polskiego podziemia, polecamy uwadze wystawę czasową pn. “Stój, bo strzelam! Polskie kompanie wartownicze w Niemczech 1945-1989”.  Jej tematyka pokazuje losy polskich wartowników wspomagających armię amerykańską w czynnościach wartowniczych oraz stojących na straży porządku w dawnych obozach koncentracyjnych, których jeszcze do niedawna byli w pewnej części więźniami. Prezentujemy pamiątki, dokumenty i fotografie poświadczające przebieg służby wartowników.

Od połowy marca udostępniamy do zwiedzania także nową wystawę czasową pn. “Glinik – miejsce grozy w okupowanym Krakowie”Nazwa ekspozycji nawiązuje do miejsca w krakowskich Przegorzałach, które zyskało niechlubną sławę w okupowanym mieście. Ustronna lokalizacja i bliska odległość od Krakowa umożliwiała Niemcom dokonywanie w zaciszu zbrodni na więźniach, o których pamięć przywracamy współcześnie za pośrednictwem wystawy.

W czasie zamknięcia instytucji kultury, do 9 kwietnia br., szczególnie polecamy zapoznanie się z naszą innowacyjną i wychodzącą naprzeciw potrzebom pandemicznej rzeczywistości wystawą plenerową pn. “Krakowska Konspiracja”To spacer historyczny po Krakowie, dzięki któremu można poznać najważniejsze obiekty związane z konspiracją z czasów II wojny światowej. Wystarczy pobrać aplikację Explainit, dostępną w sklepie Google Play i w Apple App Store, a następnie udać się w okolicę wybranego obiektu. Znalezienie się w pobliżu zaznaczonego na mapie punktu umożliwi wysłuchanie przygotowanych treści oraz obejrzenie archiwalnych fotografii. Korzystanie z aplikacji jest bezpłatne!

Zachęcamy do obejrzenia filmu promocyjnego oraz do odwiedzenia naszej instytucji.

Materiał promocyjny był kręcony na terenie Sieprawa, Łysej Góry i Dulskiego Lasu, a występują w nim członkowie Małopolskiej Filmowej Grupy Rekonstrukcyjnej „KADR”.

Odwiedźcie nas też na Facebooku i Instagramie!