fbpx
Muzeum AK na Rajdzie pieszym „Śladami służby por. Zdzisława Bossowskiego „Kajetana” dowódcy plutonu „Regina II” AK” przez Pasmo Brzanki, 14 X 2023 r.

Muzeum AK na Rajdzie pieszym „Śladami służby por. Zdzisława Bossowskiego „Kajetana” dowódcy plutonu „Regina II” AK” przez Pasmo Brzanki, 14 X 2023 r.


W najbliższą sobotę 14 października br. Muzeum Armii Krajowej w Krakowie weźmie udział w rajdzie pieszym upamiętniającym dowódcę plutonu partyzanckiego AK por. Zdzisława Bossowskiego „Kajetana”. Kilkadziesiąt osób przejdzie trasą o długości 13 km przez piękne tereny Parku Krajobrazowego Pasma Brzanki, które znajduje się w powiecie tarnowskim niedaleko Tuchowa.

Maszerując pogórskim traktem w jesiennej scenerii uczestnicy rajdu odwiedzą miejsca związane z por. „Kajetanem”, zarówno rodzinne, jak barokowo-klasycystyczny dwór Bossowskich herbu Ślepowron w Bistuszowej oraz leśne polany i zagajniki będące miejscem kwaterowania oddziałów partyzanckich wchodzących w skład tarnowskiego I batalionu „Barbara” 16 PP AK podczas akcji „Burza” latem i jesienią 1944 r.

Zakończenie rajdu planowane jest w zabytkowym spichlerzu dworskim w Ryglicach, który uważany jest za wizytówkę i główną atrakcją na obszarze parku krajobrazowego.

Głównym organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie „Pro Patria”.

Por. Zdzisław Bossowski „Kajetan” był żołnierzem Legionów Polskich, uczestnikiem wojny polsko-rosyjskiej 1919-1921, a w okresie II wojny światowej żołnierzem Armii Krajowej w komórce ZWZ-AK w Bistuszowej k. Tuchowa w obwodzie tarnowskim, oficerem wywiadu w I batalionie „Barbara” 16 PP AK, a od 29 IX 1944 r. dowódcą plutonu partyzanckiego „Regina II”. Zginął w walce 17 X 1944 r. w przysiółku Dąbry w Rzepienniku Strzyżewskim.

Zdjęcia archiwalne pochodzą z archiwum rodziny Pertkiewiczów.

Szerzej na temat działalności plutonu „Regina II” AK można przeczytać w I tomie publikacji „Śladami Armii Krajowej w Małopolsce. Przewodnik historyczno-krajoznawczy” wydanej przez Muzeum AK i dostępnej w sklepie internetowym.

Fot. 1. Por. „Kajetan” – Zdzisław Bossowski

Fot. 2. Wieża widokowa na Brzance. Fot. M. Bik

Fot. 3. Dwór w Bistuszowej. Fot. I. Stanisławski

Fot. 4. Tablica pamiątkowa w kościele parafialnym w Ryglicach.
Fot. Z. Pertkiewicz

 

Tekst przygotował: Arkadiusz Bąk