Muzeum AK na francuskim festiwalu komiksu!

W dniach 10-11 października 2020 r., podczas Festiwalu Komiksu Historycznego „Traits de Memoire” w Compiègne we Francji, Muzeum Armii Krajowej zaprezentowało stronę oryginału tzw. Raportu W – dziennika pisanego przez rotmistrza Witolda Pileckiego po pobycie w obozie Auschwitz. Raport W stał się tym samym inspiracją do powstania wyjątkowego komiksu o polskim bohaterze. Organizatorem tego wydarzenia był Mémorial de l’Internement et de la Déportation z Compiègne.

Dzięki pośrednictwu prof. dr hab. Krzysztofa Zamorskiego, Muzeum AK nawiązało współpracę z Isabelle Davion, historyk i wykładowczynią Uniwersytetu Paris-Sorbonne. Była ona zainteresowana pozyskaniem ciekawych archiwaliów ze zbiorów naszej instytucji, które miały posłużyć jako ilustracje do komiksu historycznego „Le Rapport W. Infiltré à Auschwitz”, wydawnictwa Éditions Daniel Maghen. W tym celu Isabelle Davion osobiście odwiedziła muzealne mury.

Komiks autorstwa Gaétan’a Nocq, francuskiego rysownika, skupia się na postaci rotmistrza Witolda Pileckiego. W publikacji zostały wykorzystane zdjęcia materiałów archiwalnych ze zbiorów Muzeum AK: jednej z kilku kopii Raportu W, dziennika pisanego przez Pileckiego po ucieczce z obozu, a także fragmentów pamiętników Jana Redzeja i Edwarda Ciesielskiego – kompanów rotmistrza, którzy wraz z nim dokonali brawurowej ucieczki z oświęcimskiego obozu i również spisali swoje wspomnienia.

Ważnym punktem programu było spotkanie z autorem komiksu „Le Rapport W – infiltré à Auschwitz”, Gaétanem Nocq. Do rozmowy o komiksie i samym jego bohaterze została zaproszona Joanna Mrowiec, Zastępca Dyrektora Muzeum AK. Spotkanie prowadził i uzupełniał swoimi komentarzami dyrektor „Mémorial de l’Internement et de la Déportation” z Compiègne Aurélien Gnat. W trakcie wystąpienia została przybliżona sylwetka Pileckiego i kulisy powstawania komiksu.

cheap mlb jerseyscheap nhl jerseyscheap jerseyscheap jerseyscheap jerseyscheap jerseyscheap jerseyscheap jerseyscheap jerseyscheap jerseys