Inscenizacja historyczna w 78. rocznicę zrzutów alianckich dla Armii Krajowej na Dzielcu w Słopnicach Górnych.

W niedzielę 10 lipca 2022 r. przedstawiciele Muzeum Armii Krajowej w Krakowie wzięli udział w inscenizacji historycznej przygotowanej przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych 1 PSP AK oraz gminę Słopnice na stokach wzgórza Dzielec w powiecie limanowskim.

Widowisko od wielu lat cieszy się dużą popularnością zarówno wśród mieszkańców jak i turystów odpoczywających w Beskidzie Wyspowym. Tak samo było również w tym roku.

Przy Obelisku Lotników Alianckich na Dzielcu miały miejsce oficjalne uroczystości oraz złożenie kwiatów. Następnie odbył się piknik edukacyjno-historyczny, podczas którego nad placówką „Sójka” nr 401 przeleciały samoloty Aeroklubu Podhalańskiego z Nowego Sącza, Stowarzyszenia Lotnictwa Eksperymentalnego EAA 991, AN-2 „Wiedeńczyk” oraz C-295 CASA z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego. Można było także odwiedzić stoiska edukacyjne przygotowane przez IPN, SRH 1PSP AK, SRH 16 pp. im. Ziemi Tarnowskiej, Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, 8. Bazy Lotniczej w Krakowie, Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa, Aeroklubu Podhalańskiego Nowy Sącz oraz Projektu Historycznego „Marusia”.

Południowe stoki Dzielca w końcowym etapie okupacji niemieckiej były miejscem zrzutów broni i sprzętu dla Armii Krajowej. Na zrzutowisko oznaczone kryptonimem „Sójka” nr 401 w nocy z 9 na 10 lipca 1944 r. z samolotu Halifax Handley Page RAF pilotowanego przez brytyjską załogę zostały zrzucone zasobniki i paczki z granatnikami przeciwpancernymi PIAT, pistoletami maszynowymi Sten, opatrunkami, lekarstwami, mundurami, butami. Zrzut odebrali żołnierze z limanowskiego Obwodu AK oraz oddziału partyzanckiego „Wilk”. Wcześniejsze próby zrzutów w tym miejscu kończyły się niepowodzeniem. Wydarzenia te upamiętnia właśnie Obelisk Lotników Alianckich na Dzielcu, który stanowi przystanek ścieżki edukacyjno-historycznej 1 PSP AK wytyczonej wokół Mogielicy przez SRH 1PSP AK, Gminę Słopnice oraz Nadleśnictwo Limanowa.

Szerzej na ten temat można przeczytać w I tomie publikacji „Śladami Armii Krajowej w Małopolsce. Przewodnik historyczno-krajoznawczy” wydanej przez Muzeum AK i dostępnej w muzealnym sklepie internetowym.

Arkadiusz Bąk

Autor fotografii: O. Grott