Ferie 2020 w Muzeum AK

Zbliżają się ferie zimowe, a wraz z nimi czas na AKtywny wypoczynek. Muzeum Armii Krajowej w Krakowie serdecznie zaprasza wypoczywających uczniów oraz ich bliskich na warsztaty edukacyjne. Zajęcia odbędą w siedzibie Muzeum, zlokalizowanej w Krakowie przy ul. Wita Stwosza 12, w piątek 31 stycznia oraz 7 lutego.

W piątek 31 stycznia zapraszamy na zajęcia „W okupowanym Krakowie”, w trakcie których przybliżone zostaną dzieje miasta w czasie II wojny światowej. Uczestnicy nie tylko dowiedzą się jak wyglądały warunki życia pod okupacją, ale także poznają tajemnice podziemnego Krakowa. Zajęcia zainauguruje aktywne zwiedzanie fragmentów ekspozycji, w tym wystawy czasowej pn. „Zaczęło się w Krakowie”. Następnie, w stylizowanej na lokal konspiracyjny sali edukacyjnej, odbędą się warsztaty. W ich trakcie przedstawione zostaną najciekawsze informacje dotyczące wojny obronnej 1939 roku, warunków życia pod okupacją oraz działalności polskiego podziemia. Uczestnicy poznają tajniki pracy konspiracyjnej i spróbują swoich sił w legalizacji oraz małym sabotażu.

Zdobyte w czasie warsztatów wiedza i umiejętności, wykorzystane zostaną w kolejnej części zajęć. Na uczestników czekać będzie bowiem gra wielkoformatowa „W okupowanym Krakowie”. W trakcie rozgrywki wcielą się oni w mieszkańców miasta, których zadaniem będzie dostarczenie do lokalu tajnej przesyłki, zdobycie jak największej ilości pieniędzy i żywności, a także wykonywanie różnych konspiracyjnych zadań.

Zajęcia są przyjazne dla osób z niepełnosprawnością ruchu.

Czas trwania: ok. 120 minut, godz. 11.30 – 13.30.

Zajęcia dla osób od 9 roku życia.

Koszt wzięcia udziału: 2 zł od osoby.

Prosimy o rezerwacje pod adresem: rezerwacja@muzeum-ak.pl lub numerem tel. 12 41 00 796.

W piątek 7 lutego kontynuować będziemy odkrywanie konspiracyjnych tajemnic. Tego dnia odbędą się warsztaty połączone z grą terenową pn. „W szeregach AK”. W czasie zajęć uczestnicy poznają najważniejsze i najciekawsze informacje dotyczące tej konspiracyjnej armii i jej żołnierzy. Po zwiedzaniu fragmentów ekspozycji stałej, odbędą się warsztaty przybliżające działalność polskiego podziemia. W ich trakcie uczestnicy poznają bliżej różne części wojskowego ekwipunku. Wykonywać będą także różne konspiracyjne zadania m.in. przyjmą pseudonimy, wypełnią okupacyjne dokumenty, spróbują zaszyfrować i przekazać tajną wiadomość. W sposób szczególny przybliżona zostanie działalność polskiego wywiadu. Uczestnicy poznają najciekawsze akcje przeprowadzone przez wywiad oraz metody jego działania.

Zdobyta wiedza będzie przydatna  w czasie gry terenowej. Odbędzie się ona w muzealnych podziemiach, gdzie ukryte zostały wskazówki, potrzebne do rozwiązania różnych łamigłówek. Zadaniem uczestników będzie odnalezienie informacji, które pomogą im w zdobyciu tajnego szyfru.

Zajęcia są przyjazne dla osób z niepełnosprawnością ruchu.

Czas trwania: ok. 120 minut, godz. 11.30 – 13.30.

Zajęcia dla osób od 10 roku życia.

Koszt wzięcia udziału: 2 zł od osoby.