Dni Pamięci Ofiar Gestapo 11-14.09.2020

Dni Pamięci Ofiar Gestapo mają na celu upamiętnienie tragicznej historii Domu Śląskiego przy ul. Pomorskiej 2, w którym podczas okupacji hitlerowskiej odbywały się brutalne przesłuchania. Tegoroczne obchody w dniach 11-14 września będą poświęcone 80. rocznicy Akcji AB. W jej wyniku Niemcy zamordowali ponad 6 tys. Polaków – przede wszystkim przedstawicieli inteligencji oraz elit politycznych.

Akcja AB na terenie Krakowa rozpoczęła się już w marcu 1940 roku. Skazanych przez doraźny sąd policyjny rozstrzeliwano w podkrakowskich lasach. Miejscem egzekucji był przede wszystkim Fort 49 „Krzesławice” oraz las Glinik, położony w Przegorzałach.

Obchody Dni Pamięci Ofiar Gestapo będą obejmować m.in.:

• 11 września – mszę świętą o godzinie 9:00 w kościele św. Szczepana, uroczysty apel i złożenie kwiatów przy tablicy pamiątkowej na ul. Pomorskiej 2 oraz otwarcie wystawy plenerowej na placu Inwalidów „Akcja AB” w Krakowie – 80. rocznica zbrodni
  • 12 września – oprowadzanie po wystawie stałej Krakowianie wobec terroru 1939-1945-1956, sesję popularnonaukową Wokół „Akcji AB” – różne perspektywy oraz przejazd do Fortu 49 „Krzesławice”
  • 14 września – quiz historyczny Kraków w cieniu swastyki

Patronem tegorocznych Dni Pamięci Ofiar Gestapo jest mjr Walery Alojzy Krokay – jeden z organizatorów struktur podziemnych w Krakowie, rozstrzelany w Krzesławicach oraz Wincenty Jerzy Kluska – żołnierz ZWZ/AK, aresztowany przez Gestapo, a następnie odbity przez oddział AK w brawurowej akcji.

Więcej informacji można znaleźć w programie 14. edycji Dnia Pamięci Ofiar Gestapo.

Muzeum AK serdecznie zachęca do udziału!