Co piszczy w Muzeum Czynu Zbrojnego!

Początek roku to dobry moment by ukazać kolejne prace związane z przejęciem MCZ przez Muzeum AK!
W ostatnim czasie 4446 przedmiotów zostało poddanych czujnemu oku naszego konserwatora Jana Ostrogi. Działania konserwacyjne były związane przede wszystkim z profilaktyką, celem zneutralizowania ewentualnych zagrożeń dla obiektów (zarodników pleśni i grzybów czy np. szkodników odzieży jak mole).
Przedmioty zostały poddane fumigacji, czyli działaniu gazu sterylizacyjnego, w specjalnej komorze próżniowej. Było to ważne szczególnie w przypadku obiektów zawierających materiały organiczne (skóra, wełna) oraz archiwaliów. W niektórych przypadkach zastosowano również prewencyjnie środki biobójcze, gdy nie zachodziła konieczność fumigacji.
📸 Na załączonych zdjęciach, kilka obiektów z Muzeum Czynu Zbrojnego.