Bojowy proporzec oddziału AK „Piotrusia Małego” został przekazany naszemu Muzeum

Przy okazji konferencji naukowej: „Tradycja Armii Krajowej jako fundament budowy etosu żołnierzy Wojska Polskiego”, który zorganizowaliśmy wspólnie z Krakowską Akademią im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego  do zbiorów muzeum ofiarowany został ukrywany od zakończenia II wojny oryginalny, bojowy  proporzec oddziału AK „Piotrusia Małego ”. Darczyńcami proporca są: Barbara Bona, Inga Bona, Urszula Religa Parfianowicz oraz Włodzimierz Wowa Brodecki.

Oddział „ Piotrusia” zorganizowany został w sierpniu 1943 r. na Wołyniu. Na przełomie 1943/44 roku oddział liczył ok 80 żołnierzy i wszedł w skład 1 batalionu 23 pp AK ze zgrupowania „Osnowa” w ramach 27 WDP AK.
Władysław Cieśliński – harcmistrz ZHP, twórca oddziału samoobrony – Klina Św. Jerzego na Spaszczyźnie, podporucznik w 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK, ps. Piotruś Mały, dowódca 1. Kompanii Piechoty 23. pułku piechoty zgrupowania OSNOWA. Poległ podczas przeprawy przez Prypeć 27 maja 1944 r. Ppor. Cieśliński został odznaczony pośmiertnie, w uznaniu czynów wybitnej odwagi i męstwa okazanego w walce, na mocy rozkazu Komendy Głównej AK z 3 października 1944 r. Nadanie to zostało zatwierdzone przez Kapitułę Orderu Wojennego Virtuti Militari uchwałą z 17 grudnia 2010 r.

Proporzec oddziału AK „Piotruś Mały” por. Władysława Cieślińskiego ps. Piotruś – opis

Strona główna: płat czarny, przy podstawie proporca orzeł w koronie na tarczy z czerwonego jedwabiu, haftowany biała nicią. Korona haftowana żółtą nicią. Miedzy orłem a ostrzem proporca litery P.O.P haftowane białą nicią. Całość płatu obszyta żółto-pomarańczowym kordonkiem.
Strona odwrotna: płat czarny, białą nicią haftowany poziomo napis – KLIN – . Poniżej mniejszymi literami napis św. Jerzy haftowany nicią białą.
Proporzec został wykonany z czarnego wełnianego sukna w kształcie równoramiennego trójkąta.

Proporzec trafi na ekspozycję naszego Muzeum. Serdecznie dziękujemy za ten wyjątkowy dar.