fbpx
79. rocznica ostatniej walki plutonu „Regina II” w Dąbrach

79. rocznica ostatniej walki plutonu „Regina II” w Dąbrach


W niedzielę 22 października przedstawiciele Muzeum Armii Krajowej w Krakowie wzięli udział w obchodach 79. rocznicy Akcji „Burza” i ostatniej walki Oddziału „Regina II” I batalionu „Barbara” 16. Pułku Piechoty Armii Krajowej w Rzepienniku Strzyżewskim  –  Dąbrach.

Na cmentarzu partyzanckim została odprawiana uroczysta Msza święta, po czym pod pomnikiem poległych żołnierzy oddziału „Regina II” złożono kwiaty.

Tradycyjnie na miejsce oddania czci bohaterom licznie przybyli mieszkańcy małopolskiej ziemi, którzy od pokoleń zachowują w pamięci tych, którzy poświęcili swoje życie walcząc o wolną Polskę. Nie zabrakło również przedstawicieli: lokalnych władz samorządowych, służb mundurowych, organizacji kombatanckich i patriotycznych oraz instytucji kultury. Stawili się reprezentanci młodego pokolenia Polaków, m.in.: uczniowie lokalnych szkół oraz drużyny harcerskie.

Wydarzenie uświetniła orkiestra OSP Rzepiennik Strzyżewski oraz przemarsz licznie przybyłych pocztów sztandarowych.

Obchody zostały zorganizowane przez Światowy Związek Żołnierzy AK – Koło Tarnów, Starostę Tarnowskiego, Wójta Gminy Rzepiennik Strzyżewski oraz Parafię pw. Wniebowzięcia NMP w Rzepienniku Biskupim.

Dąbry 

W nocy z 16 na 17 października 1944 r. pluton „Regina II” por. Zdzisława Bossowskiego „Kajetana” zakwaterował się w stodole gospodarstwa Józefa Gomółki, znajdującego się w przysiółku Dąbry w Rzepienniku Strzyżewskim.

Rankiem, jeszcze przed świtem, Niemcy pod osłoną porannej mgły, zaatakowali tyralierą budynek. Partyzanci podjęli nierówną walkę z wrogiem, w wyniku której śmierć poniosło osiemnastu z nich wraz z dowódcą. Dziesięciu żołnierzy AK dostało się do niewoli. Spośród nich 9 zginęło w niemieckim KL Gross-Rosen.

Jak wspominał jeden z żołnierzy plutonu hm. Jerzy Pertkiewicz autor książki „Regina II” pluton partyzancki batalionu „Barbara” 16 pp Armii Krajowej Ziemi Tarnowskiej. Dąbry 17 X 1944”:

„Dąbry to niewielki przysiółek […] odwiedzany nie tylko przez mieszkańców Ziemi Tarnowskiej, na której leży. Malownicze krajobrazy, ciekawa rzeźba terenu, bogate środowisko przyrodnicze […] O wyjątkowości Dąbrów zdecydowały zupełnie inne okoliczności. To zdarzenia, jakie rozegrały się 17 października 1944 r., związane z tragicznymi losami oddziału „Regina II”, sprawiły, że Dąbry stały się symbolem z jednej strony ofiary krwi i życia, wierności żołnierskiej przysiędze, żołnierskiej odpowiedzialności i poświęcenia, solidaryzmu dowódcy ze swoimi żołnierzami, a z drugiej ludzkiej słabości i zdrady.”

Więcej informacji na temat podkomendnych por. „Kajetana” można przeczytać w publikacjach wydanych przez Muzeum AK i dostępnych w sklepie internetowym: https://sklep.muzeum-ak.pl/13-wydawnictwa

– Pertkiewicz J., Regina II. Pluton partyzancki Batalionu „Barbara” 16 PP Armii Krajowej Ziemi Tarnowskiej, Kraków 2018;

-Bąk A., Bik M., Grott O., Karolczuk M., Śladami Armii Krajowej w Małopolsce” Przewodnik historyczno-krajoznawczy. Część 1, Kraków 2019.

Tekst Mirosław Brach

Fot. M. Bik, M. Mitoraj, Gminne Centrum Kultury, Czytelnictwa i Promocji w Rzepienniku Strzyżewskim