78. rocznica zrzutu cichociemnych w Wierzbnie koło Proszowic oraz rajd zabytkowych samochodów śladami gen. Leopolda Okulickiego „Niedźwiadka”

W niedzielę 22 maja Muzeum Armii Krajowej w Krakowie wspólnie z 11 Małopolską Brygadą Obrony Terytorialnej, Europejską Asocjacją Automobilerów, Stowarzyszeniem Miłośników Pojazdów Zabytkowych „Galicya” i Fundacją im. Tadeusza Kościuszki upamiętniło lądowanie cichociemnych, w tym gen. bryg. Leopolda Okulickiego w Wierzbnie koło Proszowic.

Rajd zabytkowych samochodów śladami gen. Leopolda Okulickiego „Niedźwiadka” rozpoczął się w niedzielę, 22 maja br., w ogrodach Domu Matejki – Koryznówka „śniadaniem na trawie”. Przybyłych uczestników powitali Państwo Maria Serafińska-Domańska oraz Stanisław Domański – gospodarze dworu oraz Burmistrz Nowego Wiśnicza, Małgorzata Więckowska. Prawie 50 zabytkowych samochodów można było zobaczyć na parkingu nieopodal zamku. W południe uczestnicy rajdu wyruszyli w dalszą trasę. Kierowcy złożyli kwiaty pod pomnikiem Generała w Bochni, Dalej trasa prowadziła przez Okulice i Bratucice, gdzie odwiedzono Izbę Pamięci oraz Wierzbno.

Uroczystości o godz. 15.00 w Wierzbnie otworzył dowódca 11 MBOT płk Marcin Siudziński.  Delegacje 11 MBOT, automobilistów i Muzeum AK złożyły okolicznościowe wiązanki i zapaliły znicze przy pomniku upamiętniającym wydarzenia sprzed 78 lat. Prof. Olgierd Grott w krótkim wykładzie przedstawił rys historyczny operacji lotniczej „Weller 29”, która miała miejsce z 21/22 maja 1944 r. oraz niezwykłą biografię gen. Okulickiego „Niedźwiadka”. W dalszej części przedstawiciele organizatorów wydarzenia udali się do Izby Pamięci im. gen. L. Okulickiego, znajdującej się w prywatnym domu Pana Kazimierza Marcińskiego w oddalonej o 2 km Szarbi. To tam w zabudowaniach Heleny i Jana Marcińskich od 22 do 24 maja ukrywało się trzech skoczków przed dalszą podróżą do Warszawy.

Następnie, po krótkiej przerwie przy OSP w Wierzbnie, gdzie mieszkańcy mogli podziwiać zabytkowe samochody, uczestnicy przejechali do Proszowic. Tam najpierw zwiedzali Izbę Pamięci w Proszowicach prowadzoną przez pasjonatów historii ze Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Bojowe Schrony Proszowice. Uczestnicy wydarzenia zostali podjęci przez starostę proszowickiego Krystiana Hytrosia i burmistrza Proszowic Grzegorza Cichego w „Ogrodach Biblijnych” przy proszowickim rynku wojskową grochówką przygotowaną staraniem Koła Gospodyń Wiejskich z Klimontowa.

Arkadiusz Bąk, Robert Springwald

(fot. A. Bąk, M. Bik, R. Springwald)