100. rocznica urodzin płk. dra Jerzego Pertkiewicza

24 lutego 2020 r. na zaproszenie dyrekcji Muzeum Farmacji UJ CM przedstawiciele Działu Wystaw Muzeum Armii Krajowej na czele z kustoszem Piotrem Makułą wzięli udział w uroczystej Sesji z okazji 100. rocznicy urodzin płk. dra Jerzego Pertkiewicza ps. Drzazga.

Jerzy Pertkiewicz był harcerzem, żołnierzem Wojska Polskiego i Armii Krajowej. Brał udział w kampanii wrześniowej, a następnie służył w konspiracji na terenie ziemi tarnowskiej w 16 pp Armii Krajowej. Z zawodu był farmaceutą. Zmarł 30 VI 2018 r. W tym samym roku Muzeum Armii Krajowej wydało wspomnienia płk. Pertkiewicza pt. „Regina II. Pluton partyzancki batalionu „Barbara” 16 PP Armii Krajowej Ziemi Tarnowskiej”.

Podczas Sesji przedstawiono odczyty na temat udziału farmaceutów w operacji „Burza” na terenie Okręgu AK Kraków, a także przedstawiono szczegółowo sylwetkę dra Pertkiewicza. Zgromadzeni w Muzeum Farmacji mieli okazję obejrzeć filmową nowelę przygotowaną przez Dawida Szparę oraz dzięki uprzejmości Zygmunta Pertkiewicza, syna Jerzego zobaczyć nagrane niedługo przed śmiercią wspomnienia „Drzazgi”. Podczas sesji przedstawiciele Działu Wystaw promowali wydawnictwo „Regina II”.