fbpx
Zatonięcie ORP „Grom”

Zatonięcie ORP „Grom”


ORP „Grom” była kontrtorpedowcem (współczesne określenie to niszczyciel). Wybudowana została w latach 1935-1937 w brytyjskiej stoczni Cowes, a polską banderę podniesiono na okręcie 11 maja 1937 r.  Okręt klasy Grom był pierwszym z dwóch okrętów tej klasy. Drugi – ORP „Błyskawica” istnieje do dziś jako okręt-muzeum w Gdyni.

30 sierpnia 1939 roku okręty ORP „Burza”, „Błyskawica” i „Grom” wobec groźby wybuchu wojny wykonały plan „Pekin”, czyli przejścia do Wielkiej Brytanii. W trakcie kampanii norweskiej ORP „Grom” został skierowany w rejon Narwiku zwalczając artylerią niemieckie pozycje. 4 maja 1940 we fiordzie Rombakken w trakcie odkotwiczenia ORP „Grom” został zaatakowany przez niemiecki bombowiec. Dwie z sześciu bomb trafiły. Pierwsza wybuchła przy burcie, uszkadzając ją na długości 20 m, druga trafiła w śródokręcie, powodując eksplozję torped załadowanych w wyrzutni. „Grom” zatonął w ciągu 3 minut – zginęło 59 członków załogi. Rozbitków ostrzelali także Niemcy ze stanowisk na brzegu. Uciszył ich dopiero ogień brytyjskiego niszczyciela HMS „Bedouin”, biorącego udział w akcji ratunkowej.

fot. ORP „Grom”, źródło: wikimedia commons

Tutaj galeria National Geografic z miejsca, w którym spoczywa wrak ORP „Grom”. Natomiast poniżej film z wodowania okrętu