fbpx
Zamach na Bronisława Pierackiego

Zamach na Bronisława Pierackiego


15 czerwca 1934 r. minister spraw wewnętrznych Bronisław Pieracki zmarł w wyniku ran jakie otrzymał w zamachu członka Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów.

Zamach miał miejsce w Warszawie na przeciw Klubu Towarzyskiego przy ul. Foksal. Zamachowiec, według zeznań świadków, oczekiwał na ministra ignorując przy tym wchodzących do Klubu innych polityków.

Bronisław Pieracki należał do najbliższych współpracowników Józefa Piłsudskiego, należał do tzw. grupy pułkowników. Urodził się w 1895 r. w Gorlicach, był legionistą, członkiem POW i Związku Walki Czynnej. W okresie międzywojennym został posłem RP z ramienia BBWR, jako wiceminister spraw wewnętrznych był odpowiedzialny za pacyfikacje w Małopolsce wschodniej w 1930 r. Jako minister podjął próbę porozumienia z umiarkowaną frakcją Ukraińców, co rzekomo miało być bezpośrednią przyczyną przeprowadzenia zamachu,

Skutkiem zamachu na Pierackiego było utworzenie obozu izolacyjnego w Berezie Kartuskiej dla osób podejrzanych o działalność antypaństwową.

 

fot. Miejsce zamachu zaznaczone strzałką, źródło: wikimedia commons