fbpx
Zakończyła się ofensywa w Ardenach

Zakończyła się ofensywa w Ardenach


Jesienią 1944 r. ofensywa wojska sprzymierzonych znalazła się w krytycznym momencie. Najważniejszym wyzwaniem dla alianckiego wojska była kwestia zaopatrzenia. Od momentu inwazji w Normandii w czerwcu Alianci posuwali się w kierunku Niemiec z bardzo szybkim tempie, co wydłużało w ogromnym stopniu linie zaopatrzenia. Głównym portem przeładunkowym był dla nich Cherbourg (na płw. Cotentin). Armia potrzebowała olbrzymie ilości zaopatrzenia (dziennie zużywała 4 mln litrów paliwa, a jedna tylko dywizja zużywała kilkaset ton żywności itp.). W owym czasie amerykańskie linie zaopatrzeniowe były tak długie, że na dostarczenie 1 litra paliwa do jednostek frontowym zużywano nawet 5 litrów drogocennego płynu.

W owym czasie Niemcy postanowili o kontruderzeniu, dzięki któremu mogliby odwrócić swoją sytuację na froncie zachodnim. Plan niemieckiego sztabu zakładał uderzenie wojsk niemieckich w kierunku Mozy, a następnie zdobycia Brukseli i istotnego dla Aliantów portu w Antwerpii.

Niemcy uderzyli siłami 3 armii (ok. 250 tys. żołnierzy, ponad 1000 czołgów) posiadając bardzo skromne zapasy materiałów pędnych. Niemieccy planiści zakładali bowiem zdobycie paliwa na wrogu. 16 grudnia nad ranem Niemcy rozpoczęli ostrzał artyleryjski, po czym na froncie o szerokości 130 km Niemcy ruszyli do natarcia. Pomimo całkowitego zaskoczenia wojsk amerykańskich Niemcom nie udało się zdobyć przewagi. Już po kilku dniach ofensywy jasne było, że cele postawione przed żołnierzami nie będą zdobyte w zakładanym terminie. Niepowodzeniem zakończyły się akcje niemieckich spadochroniarzy oraz oddziału specjalnego O. Skorzennego.

Po świętach Bożego Narodzenia ofensywa niemiecka utknęła, a Amerykanie przeszli do kontruderzenia w sile 3 armii starając się zamknąć jak największe siły niemieckie w kleszczach. Przywrócenie dawnej linii frontu zajęło aliantom miesiąc. Bitwa w Ardenach zakończyła się 25 stycznia 1945 r. Niemcy stracili w swojej ostatniej ofensywie II wojny światowej ok. 80 tys. żołnierzy(zabitych, zaginionych i rannych). Straty aliantów były porównywalne.

Na zdjęciu niemiecki żołnierz podczas ofensywy w Ardenach w grudniu 1944 r. (źródło: domena publiczna)