fbpx
Zakończyła się bitwa pod Mont Ormel

Zakończyła się bitwa pod Mont Ormel


W dniach 19-21 sierpnia 1944 r. miały miejsce walki o Wzgórze 262 w pobliżu Mont Ormel, która była ostatnim epizodem bitwy pod Falaise.

W tzw. kotle wokół Falaise niemiecka 7 Armia została niemal okrążona przez siły kanadyjskie i amerykańskie, jednak Niemcy mogli wykorzystać do ewakuacji szeroki na 30 km korytarz. Strategicznym miejscem na trasie wycofujących się Niemców było wzgórze 262, którego zajęcie zlecono 1 Dywizji Pancernej dowodzonej przez gen. Maczka.

W nocy z 14/15 sierpnia Dywizja ruszyła na wschodnie 2 Korpusu Kanadyjskiego (1 Dywizja Pancerna była częścią Korpusu). Niedługo potem Polacy stanęli na drodze Niemców. Walki o wzgórza były miejscami bardzo intensywne, a Polacy wbili się klinem między siły wroga najgłębiej z pośród dywizji alianckich. Jednak walcząc na dwa fronty ( z jednej strony Niemcy próbujący się uciec z kotła, z drugiej siły niemieckie idące na pomoc okrążonym) Polacy pozostając w okrążeniu utrzymali pozycje na tzw. Maczudze (Wzgórze 262) zadając duże straty wrogom.

 

fot. Polscy żołnierze na Wzgórzu 262.