fbpx
Zakończyła się bitwa pod Mont Ormel

Zakończyła się bitwa pod Mont Ormel


W dniach 19-21 sierpnia 1944 r. miały miejsce walki o Wzgórze 262 w pobliżu Mont Ormel, która była ostatnim epizodem bitwy pod Falaise.

W tzw. kotle wokół Falaise niemiecka 7 Armia została niemal okrążona przez siły kanadyjskie i amerykańskie, jednak Niemcy mogli wykorzystać do ewakuacji szeroki na 30 km korytarz. Strategicznym miejscem na trasie wycofujących się Niemców było wzgórze 262, którego zajęcie zlecono 1 Dywizji Pancernej dowodzonej przez gen. Maczka.

W nocy z 14/15 sierpnia Dywizja ruszyła na wschodnie 2 Korpusu Kanadyjskiego (1 Dywizja Pancerna była częścią Korpusu). Niedługo potem Polacy stanęli na drodze Niemców. Walki o wzgórza były miejscami bardzo intensywne, a Polacy wbili się klinem między siły wroga najgłębiej z pośród dywizji alianckich. Jednak walcząc na dwa fronty ( z jednej strony Niemcy próbujący się uciec z kotła, z drugiej siły niemieckie idące na pomoc okrążonym) Polacy pozostając w okrążeniu utrzymali pozycje na tzw. Maczudze (Wzgórze 262) zadając duże straty wrogom.

 

fot. Polscy żołnierze na Wzgórzu 262.


cheap mlb jerseyscheap nhl jerseyscheap jerseyscheap jerseyscheap jerseyscheap jerseyscheap jerseyscheap jerseyscheap jerseyscheap jerseys