fbpx
Urodziła się Irena Kosmowska

Urodziła się Irena Kosmowska


Irena Kosmowska urodziła się w 1879 r. w Warszawie. Pochodziła z rodziny inteligenckiej. Jej ojciec był lekarzem, natomiast matka, również Irena, była literatką, działaczką społeczną i oświatową. W domu Kosmowskich bywały takie osobistości jak Bolesław Prus lub Eliza Orzeszkowa.

W młodości Irena Kosmowska straciła w tragicznym wypadku ukochanego. Nie związała się już z nikim innym, natomiast w pełni poświęciła się działalności społeczno-politycznej na rzecz wsi. W 1913 r. otworzyła szkołę dla dziewcząt, a swoim uczennicom wpajała ideę pracy u podstaw, tłumaczyła znaczenie organizacji społecznych i politycznych oraz zachęcała do aktywności kobiet. Ponadto w trudnym okresie rusyfikacji uczyła dzieci na etapie wczesnoszkolnym języka polskiego.

Była wolną słuchaczką na uniwersytecie we Lwowie, gdzie poznała Józefa Piłsudskiego, a następnie wstąpiła do Polskiej Organizacji Wojskowej. W trakcie I wojny światowej została aresztowana przez Rosjan, a po wypuszczeniu była członkinią Polskiego Towarzystwa Pomocy Ofiarom Wojny.

W listopadzie 1918 r. została wiceministrą ds. polityki społecznej w Tymczasowym Rządzie Ludowym Republiki Polskiej, którego premierem był Ignacy Daszyński. W styczniu 1919 r. została wybrana do Sejmu jako posłanka z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego „Wyzwolenie”. Mandat poselski otrzymywała trzykrotnie, pełniła służbę w parlamencie do 1930 r. Była aktywną parlamentarzystką, zasiadała w Komisji Spraw Zagranicznych, reprezentowała Polskę w Międzynarodowej Unii Parlamentarnej. Brała udział w pracach m.in. nad ustawą o ratyfikacji konwencji w sprawie walki z pornografią. Była również publicystką, w latach 30. redagowała czasopismo „Zielony Sztandar”.

W 1939 r. zaangażowała się w konspirację jako członkini podziemnego ruchu ludowego w postaci Stronnictwa Ludowego „Roch”. Latem 1942 r. była aresztowana przez Niemców, więziona na Pawiaku, a następnie wywieziona do Berlina. W wyniku bombardowania miasta została ciężko ranna, skutkiem czego zmarła w sierpniu 1945 r.