fbpx
Urodził się Witold Pilecki

Urodził się Witold Pilecki


13 maja 1901 r. urodził się Witold Pilecki w Rosji. Wychowywał się w Wilnie. Po zakończeniu I wojny światowej był wśród obrońców miasta stawiających opór bolszewikom. Pilecki walczył w oddziale dowodzonym przez słynnego “Łupaszkę”. W 1920 r. brał udział w obronie Warszawy, po powrocie do Wilna rozpoczął studia plastyczne, które niebawem przerwał.

We wrześniu 1939 r. został powołany do wojska jako podporucznik rezerwy. Po kapitulacji wstąpił do konspiracji będąc jednym z współorganizatorów Tajnej Armii Polskiej. Po serii aresztowań prowadzonych przez Niemców wielu członków TAP zostało zamkniętych w więzieniach oraz obozach koncentracyjnych.

W tym czasie Związek Walki Zbrojnej prowadził rozmowy w celu infiltracji obozów, proponując osobę “Witolda” jako człowieka, którego zadaniem miało być założenie w obozie ruchu oporu. We wrześniu 1940 r. jako Tomasz Serafiński Pilecki znalazł się w KL Auschwitz po tym jak dał się złapać w łapance w Warszawie. Był więźniem do kwietnia 1943 r. organizując wewnątrz obozu Związek Organizacji Wojskowych (ZOW). Zagrożony dekonspiracją, dzięki pomocy Edwarda Ciesielskiego oraz Jana Redzeja, uciekł wraz z nimi udając się do piechotą do Wiśnicza (woj. małopolskie).

Jako członek Armii Krajowej walczył w powstaniu warszawskim, a po klęsce powstania trafił do oflagu, z którego uwolnili go Alianci. W 1945 r. został żołnierzem 2 Korpusu Polskiego. Będąc we Włoszech podyktował wspomnienia obozowe. Jednak z rozkazu generała Władysława Andersa wrócił do okupowanej przez Sowietów Polski. Był przeciwnikiem walki zbrojnej z Sowietami, jednak  wkrótce zorganizował siatkę wywiadowczą. Jej zadaniem było zbieranie informacji o działaniach NKWD wobec podziemia niepodległościowego.

Prawdopodobnie został zdekonspirowany przez agenta bezpieki, byłego członka TAP Leszka Kuchcińskiego, a 8 maja 1947 r. został aresztowany przez UB. Ciężko torturowany załamał się w śledztwie, po którym został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 25 maja 1948 r. 

 


cheap mlb jerseyscheap nhl jerseyscheap jerseyscheap jerseyscheap jerseyscheap jerseyscheap jerseyscheap jerseyscheap jerseyscheap jerseys