fbpx
Urodził się Wilhelm Hosenfeld

Urodził się Wilhelm Hosenfeld


2 maja 1895 r. w Mackenzell urodził się Wilm Hosenfeld (właściwie Wilhelm Hosenfeld) niemiecki oficer Wehrmachtu, który podczas  II wojny światowej pomagał Polakom i Żydom, w tym także kompozytorowi i pianiście Władysławowi Szpilmanowi.

W czasie I wojny światowej walczył w szeregach niemieckiej armii. Po jej zakończeniu Hosenfeld pracował jako nauczyciel. Do Wehrmachtu został zmobilizowany ponownie w 1939 r i brał udział w agresji na Polskę. Pod koniec września objął funkcję komendanta oflagu dla polskich jeńców, zlokalizowanego w Pabianicach. Od grudnia 1939 r. przebywał w Węgrowie, gdzie m.in. pisał swój pamiętnik, w którym wyrażał się bardzo negatywnie na temat nazizmu oraz w ostrych słowach krytykował postawę swoich rodaków. Starał się także pomagać miejscowej ludności m.in. osobom wysiedlanym ze swoich domów. W 1940 r. został przeniesiony do warszawskiej komendy Wehrmachtu (w szeregach 660. batalionu wartowniczego). W międzyczasie uczył się języka polskiego i wspierał miejscową ludność dostarczając jej m.in. fałszywe dokumenty oraz zatrudniając ją przy prowadzonych przez siebie obiektach sportowych (dzięki temu ratował także Żydów). W trakcie powstania warszawskiego prowadził działalność w niemieckim kontrwywiadzie. Jesienią 1944 r. przy al. Niepodległości dotarł do kryjówki, w której przebywał Władysław Szpilman. Po tym spotkaniu Hosenfeld pomagał polskiemu pianiście, którego zaopatrywał w żywność. W styczniu 1945 r. dostał się do sowieckiej niewoli. Został skazany na karę śmierci, w wyniku amnestii zamienioną na 25 lat w obozie pracy. Ciężkie warunki sprawiły, że Hosenfeld się poważnie rozchorował.

Zmarł w 1952 r. w sowieckim łagrze zlokalizowanym w okolicach Stalingradu. Pośmiertnie został uhonorowany Medalem Sprawiedliwych wśród Narodów świata oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

fot. Wilhelm Hosenfeld, źródło: domena publiczna.