fbpx
Urodził się Tadeusz Zawadzki ps. Zośka

Urodził się Tadeusz Zawadzki ps. Zośka


Pochodził z inteligenckiej rodziny. Jego ojciec – Józef był profesorem chemii oraz rektorem Politechniki Warszawskiej, natomiast jego matka Leona była nauczycielką. Młody Tadeusz był uczniem gimnazjum im. Stefana Batorego. Maturę zdał w 1939 r. – podobnie jak Krzysztof Kamil Baczyński, Jan Bytnar, Maciej Aleksy Dawidowski czy Krystyn Olszewski.

Po wybuchu wojny niemal od początku w konspiracji. Jeszcze w 1939 r. brał udział w akcjach małego sabotażu Polskiej Ludowej Akcji Niepodległościowej. Od 1940 r. był łącznikiem w komórce więziennej ZWZ. Przenosił wiadomości o losach więźniów m.in. Pawiaka. Jeszcze w tym samym roku kontynuował dalszą naukę na Politechnice Warszawskiej. Jednak tajne studia przerwał ze względu na działalność konspiracyjną. Od 1941 r. działał w Szarych Szeregach, organizując akcje w ramach Organizacji Małego Sabotażu „Wawer”.

Pod koniec 1942 r. przyjął pseudonim „Zośka” przejmując dowodzenie nad plutonem„Centrum” Grup Szturmowych. Po aresztowaniu Jana Bytnara „Rudego” objął również dowodzenie nad jego plutonem. Brał w tym czasie w wielu akcja dywersyjnych, takich jak np. „Wieniec II”, wysadzeniu niemieckiego pociągu wojskowego pod Kraśnikiem, czy akcji pod Arsenałem – 23 marca 1943 r. Dowodził również akcją pod Celestynowem 20 maja. Wykonał wyrok śmierci na folksdojczu Ludwiku Herbercie, a także brał udział w akcji likwidacyjnej gestapowca Herberta Schultza.

Zginął 20 sierpnia 1943 r. w akcji na strażnicę graniczną w Sieczychach koło Wyszkowa.

Na zdjęciu Tadeusz Zawadzki, źródło: domena publiczna.